Rusko prodloužilo zákaz dovozu zemědělských a potravinářských výrobků do konce roku 2017

28. 7. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Dne 29. června 2016 prezident V. Putin podepsal nařízení, na základě kterého se prodlužuje aktuálně platný zákaz dovozu zemědělských a potravinářských výrobků z Evropské unie, USA a dalších zemí. Nařízení je prodlouženo do 31. prosince 2017, seznam položek zůstal nezměněn.

Původně platné nařízení mělo trvat do 5. srpna 2016, ale nyní bude prodlouženo o další rok a půl. Ke změnám na seznamu položek nedošlo, zákaz dovozu se tak i nadále bude týkat hovězího, vepřového a drůbeží masa, masných výrobků, ryb, mléčných výrobků, ovoce, zeleniny a dalších potravinářských produktů.

Především ruské zájmové a oborové organizace silně tlačí na to, aby zákaz dovozu pokračoval i nadále. Z prohlášení řady ruských představitelů z oblasti zemědělství je zřejmé, že toto opatření ruským zemědělcům a potravinářům pomáhá a regály obchodů se plní domácími potravinami. Negativním aspektem je však špatná kvalita některých produktů a zvyšování cen potravin. 

Zmírnění embarga na suroviny pro výrobu kojenecké výživy

Zároveň je třeba zmínit, že na konci května 2016 došlo ke zmírnění zákazu dovozu pro suroviny určené na výrobu kojenecké výživy. Konkrétně položky pod celními kódy 0202 (hovězí maso – mražené), 0207 (drůbeží maso – čerstvé, mražené, chlazené), 0710, 0712 (zelenina – vařená zmrazená a sušená) je možné dovážet. Toto zboží však musí získat potvrzení Ministerstva zemědělství Ruské federace (MZe RF) o tom, že je určeno pro výrobu kojenecké výživy. MZe RF zároveň stanovuje pořadí a objemy dovážené produkce. Dopady tohoto zmírněni se tak dají očekávat pouze zanedbatelné.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko). Autorka: Ing. Nikola Hrušková, zemědělský diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek