Rusko se chystá vybudovat ostrovy pro těžbu plynu (искусственные острова)

7. 7. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 07.07.2017

117314188-web.jpgV Barentsově moři vzniká nové ruské centrum těžby plynu a provozu techniky sloužící pro šelfovou těžbu (Rusové jej označují  jako „Centrum pro stavbu velkokapacitních mořských zařízení - Центр строительства крупнотоннажных морских сооружений). Záměr vybudovat 4 umělé ostrovy, potvrdil i premiér RF, Dmitrij Medvěděv.

Polygon bude sloužit k výrobě, skladování a údržbě systémů a zařízení pro šelfovou těžbu, nadále ke skladování a přepravu zkapalněného zemního plynu a k samotnému vývoji výrobních systému pro opravu a údržbu šelfových zařízení. Výstavba související povrchové infrastruktury bude financováno z prostředků soukromé společnosti Kolská loděnice (Kolskaja věrf), jejíž vklad se odhaduje na 25 miliard rublů. Ta získala potřebná oprávnění od ruské státní firmy Rosmorrechflot. Doposud právo pro výzkum a těžbu v oblasti Barentsova moře a Murmansku mají pouze státní podniky jako je Rosfnet, Gazprom a z účasti nového soukromého hráče nejsou vůbec nadšeni.

Předpokládá se, že projekt do Murmansku přiláká nové investice, dojde k rozvoji high-tech výroby a bude vytvořeno až 10 000 nových pracovních míst, díky čemuž se také zvýší daňové příjmy do regionálního rozpočtu.

Výstavba bude probíhat v rámci projektu společnosti NOVATEKA „Arktika – SPG (LNG)“, prostřednictvím kterého by se mělo vytěžit 16,5 milionů tun plynu ročně. Podle odborníků bude záměr efektivní pouze v případě exportu zkapalněného plynu. Uvedený objem by společně s dalším projektem Novateku – Jamal – SPG (LNG) představoval cca 7 % světového trhu zkapalněného plynu.

Zdroj: www.gazeta.ru   

Vypracoval kolektiv pracovníků ZK CzechTrade Moskva.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: