Rusko umožní dovoz mléka z Turecka

28. 8. 2014

  • Země: Turecko
  • Datum zveřejnění: 27.08.2014
  • Zdroj: http://www.cnnturk.com/haber/ekonomi/genel/rusya-3-turk-firmaya-ihracat-izni-verdi

Rusko povolilo dovoz mléčných výrobků od tří tureckých firem poté, co Moskva zakázala většinu dovozu potravin z EU a USA.

Ilustrační obrázekAkcie jedné z tureckých společností, mlékárenské firmy Pinar SUT, se zvýšily o 7,9 procenta na 1,6 TL díky zprávě, která potvrdila zvýšení výnosů z dovozu potravin. Rusko zakázalo dovoz potravin v hodnotě cca 9 miliard dolarů z EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska na začátku srpna, v reakci na obchodní sankce, které dostalo za svoje postavení v krizi na Ukrajině.

Turecko a země Latinské Ameriky, jako je Brazílie, se staly klíčovými partnery pro Rusko, zásluhou rozhodnutí Kremlu o jednoročním zákazu dovozu mléčných výrobků, masa, ryb, ovoce a zeleniny.

Turecká vláda předpověděla téměř zdvojnásobení počtu svých vývozů ovoce a zeleniny do Ruska. Turecko je v současné době pátým největším vývozcem potravin do Ruska s obratem v hodnotě 168 miliard dolarů v loňském roce. Ruská veterinární služba uvedla na svých internetových stránkách, že dovolila dodávky od společnosti Pinar SUT, spolu s Unilever Sanayi Ve Ticaret Türk Anonim Şirketi a Aynes Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi od 22. srpna. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

 

Tisknout Vaše hodnocení: