Rusko zavedlo omezení pro státní nákupy dovozových potravin

8. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Rusko zavedlo omezení pro státní nákupy dovozových potravin Dne 3. září vstoupilo v platnost vládní usnesení č. 832 ze dne 22. srpna 2016, které zavádí omezení v oblasti veřejných zakázek na nákupy vybraných položek dovozových potravin. Konkrétně se týká 23 položek – rybích, masných (hovězí, vepřové, drůbeží, telecí) a mléčných výrobků (mléko, smetana, sýry), rýže, soli a cukru. Výjimka platí pro členy Eurasijské unie.

Omezení se vztahuje na nákupy potravin v oblasti veřejných zakázek, tj. nákupy státními a obecními úřady, státem vlastněnými a státem financovanými institucemi, jako jsou školy, školky či nemocnice. Omezení neplatí pro komerční nákupy, netýká se tedy maloobchodních a velkoobchodních řetězců nebo prodejen potravin.

Opatření by mělo fungovat na principu „třetí lichý“, tzn. pokud budou v tendru alespoň dvě přihlášky z Ruska nebo jiné země Eurasijské unie (Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán), přihláška s dovozovými potravinami bude automaticky zamítnuta.

Deficit na vnitřním trhu Rusko neočekává

Rusko očekává, že toto opatření pomůže k růstu domácího trhu a snížení státních nákladů. Potraviny zařazené na seznam se v Rusku a zemích Eurasijské unie produkují v dostatečném objemu a kvalitě. Aktuálně má Rusko podle statistik vysokou úroveň potravinové soběstačnosti např. u cukru, vepřového a drůbežího masa (93–100 %), mléka (82 %) nebo hovězího masa (75 %). Deficit na vnitřním trhu Rusové neočekávají, neboť se plánuje využívat výrobní kapacitu svých sousedů, např. Běloruska. Ovoce a zeleninu si Rusko zabezpečuje pouze z 1/3, proto se na ně omezení nevztahují.

Nové omezení by nemělo mít výraznější negativní dopady na české výrobce, neboť položky, kterých se týká, nepatří mezi hlavní exportní artikly České republiky a zároveň neevidujeme informace, že by české firmy byly dodavateli veřejných zakázek tohoto typu.

Plné znění nařízení v ruském jazyce je k dispozici v dokumentu ruské vlády.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko). Autorka: Nikola Hrušková, zemědělský diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek