Růst ekonomiky v minulém roce byl vyšší než se očekáváno

10. 3. 2017

  • Země: BG - Bulharsko
  • Datum zveřejnění: 10.03.2017

Růst ekonomiky v minulém roce byl vyšší než se očekáváno a dosáhl hodnoty 3,4% HDP.   Toto jsou předběžné údaje Národního statistického institutu (NSI). Největším podílem na nárůstu má vývoz a spotřeba domácností.  Růstu bylo dosaženo i díky čerpání fondů  EU.  Špatnou zprávou ovšem je, že investice v roce 2015 zazanamenly úpadek.   Jak se vyjádřilo několik tuzemských i zahraničních expertů, bulharská ekonomika dosáhne svého maxima, který je kolem 3,5% ale bude se muset začít vážně věnovat ekonomickým reformám.

Podle údajů NSI, růst HDP v posledním čtvrtletí roku 2016 zaznamenal meziroční nárůst o 3,4%. To staví bulharskou ekonomiku mezi země které jsou nejrychleji rostoucí v rámci EU po Rumunsku (4,8%), ve Slovinsku (3,6%) a Chorvatsku (3,5%).

 

Dle očekávání většiny analytiků, bude tento ekonomický rok mírně zpomalen.  Předpověd pro rok 2017 je nárůst  o  2,8% HDP.

 

Spotřeba vede
V posledních měsících loňského roku byl motorem hospodářského růstu spotřeba. Hlavními faktory byly nákupy pro domácnost - soukromá spotřeba vzrostla o 1,7%. Důvodem nárůstu je pozitivní trend na trhu práce za rok 2016 a  zvýšení příjmů na obyvatele.  S
potřeba se stala hlavní hnací silou pro rok 2017

Vývoz vs. dovoz

Přestože spotřeba se zvyšuje, vývoz je stálevýznamným faktorem hospodářského růstu. V roce 2016 je zaznamenán růst o  6,8%. Důvodem je silný obchod s EU i se třetími zeměmi.

 

Zpracovala: Zahraniční kancelář Sofia CzechTrade ve spolupráci se ZU Sofia

Zdroj: Kaptal BG, 7.3.2017

Tisknout Vaše hodnocení: