Růst maďarského HDP překvapilo i analytiky

16. 5. 2017

  • Země: HU - Maďarsko, CZ - Česká republika
  • Datum zveřejnění: 16.05.2017

V prvním čtvrtletí tohoto roku produkovalo maďarské sezónně očištěné HDP neočekávaný růst. První analýzy Maďarského statistického úřadu (KSH) vypovídají o 3,7% nárůstu. Podle neočištěných dat růst dosáhl až 4,1 %, což překonává všechna očekávání.

Podle KSH z dat vyplívá, že k růstu nejvíc přispěl průmysl a tržní služby.

V porovnání s posledním kvartálem roku 2016 rostlo HDP o 1,3 %. Podle průměru prognóz devíti institucí, které shrnuje a vypočítává maďarský portál Portfolio, se v Q1 2017 dal očekávat jen 3,5 % růst. Stejné číslo vychází v průměru analytikům na celý rok 2017, což ale zaostává za 4,1 % prognózou Maďarského ministerstva národního hospodářství. Evropská komise předvídala 3,6 %, IMF 2,9 % a EBRD 3 % na rok 2017.

Předpovědi očekávali, že růst nejvíc potáhne stavebnictví a průmysl. Kvůli dočerpání evropských dotací z minulého programového období byla báze stavebního průmyslu nízká, ale podle dosud dostupných údajů to vypadá, že se odvětví začalo opět vzpamatovávat. Stejně tak jako minulý rok stagnující průmysl, který měl slušný výkon v prvních třech měsících roku. K tomu přispěla i zlepšující se výkon EU.

Zdroj: http://index.hu/gazdasag/2017/05/16/gdp_novekedes_2017_elso_negyedev/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Bdapešti.

 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: