Ruští ministři komentují situaci kolem ceny ropy

5. 6. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 05.06.2017

energetika-(7)_jpg_63_95.jpgPodle vyjádření Maxima Oreshkina, ministra pro ekonomický rozvoj RF, na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru, prodloužení dohody o snížení produkce ropy mezi OPEC a nečlenskými státy-producenty ropy, nebude mít dlouho vliv na stabilizaci její ceny.  Nicméně předpokládá, že dohoda alespoň umožní v nejbližších devíti měsících snížit zásoby ropy na běžnou úroveň (průměr za posledních 5 let).

Dále ministr uvedl, že případné snížení cen ropy nebude mít v podstatě vliv na ruskou ekonomiku, vzhledem k tomu, že aktuální hospodářská politika státu vycházejí z ceny ropy 40 USD za barel. V letošní základní ekonomické prognózy ministerstvo bude počítat s vyšší cenou ropy.

Alexander Novak, ministr financí RF,  ocenil pozitivní vliv výše uvedené dohody s OPEC, která zajistila, že ceny ropy neklesly pod 40 USD za barel. S ohledem na cenu ropy kalkulovanou ve státním rozpočtu a v souvislosti se současným vývojem její ceny, sdělil, že dodatečný příjem z jednoho barelu je okolo 10 – 15 USD. V situaci, kdy Rusko denně vyprodukuje 11 milionů barelů, to pro Rusko znamená dodatečný příjem až 110 mil. USD denně.  Většina této částky poputuje do státní pokladny, zbytek k ropným společnostem. MF RF plánuje odpovídajícím způsobem upravit státní rozpočet.

Zdroj: http://tass.ru

Zpracoval kolektiv pracovníků ZK CzechTrade Moskva.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: