Rychlé peníze přinese firmě prodej vlastní budovy

22. 7. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Obíhat banky se stohem papírů, předkládat finanční výkazy spoustu let dozadu, přesvědčovat o smysluplnosti a návratnosti záměru. Časově náročný proces, který absolvovala většina podnikatelů, kteří bez vlastních peněz chtěli investovat do dalšího rozvoje firmy. Investiční prostředí totiž v Česku není ideální, jiné formy podpory firem mimo banky jsou takřka mizivé.

důmFirmy, které svou činnost provozují ve vlastní budově, mají i jinou možnost. Jedním z trendů, který se v poslední době začíná rozmáhat, je totiž prodej nemovitosti a její následný dlouhodobý pronájem. Majitelé budov tímto takřka okamžitě získají finance vložené do vlastnictví nemovitosti, které mohou použít na další rozvoj společnosti či nové akvizice.

Transakce nazývaná Sale & Leaseback představuje možnost řízení cash flow u dlouhodobých aktiv, kterými jsou mimo jiné právě nemovitosti. „Zájem je především ze strany majitelů kancelářských objektů nebo industriálních nemovitostí. Majitelé ztrácejí povinnost starat se o majetek, získávají další finanční prostředky pro svůj rozvoj, přičemž předmětné nemovitosti jsou jim nadále k dispozici,“ vyjmenovává přínosy realitní poradenská společnost CBRE, která na nový trend na českém trhu upozornila.

Jako příklad CBRE uvádí transakci z přelomu loňského a letošního roku, na níž se podílela. Společnost Bang & Olufsen prodala svůj kopřivnický průmyslový areál s pronajímatelnou plochou 16 400 metrů čtverečních investiční společnosti Palmer Capital. Zároveň uzavřela patnáctiletou nájemní smlouvu, v areálu tak zůstává i nadále.

Podle výkonného ředitele CBRE Richarda Currana bude podobný přístup volit stále více firem. „Firmy se tak snaží využít peníze alokované ve vlastnictví nemovitostí do investic, rozvoje či nových akvizic. Takzvaný Sale & Leaseback, coby nástroj řízení likvidity, také pomáhá firmám vylepšit finanční ukazatele. Velmi dobré klíčové finanční ukazatele pak přispívají ke zvýšení úvěrové bonity firmy. A s lepší bonitou může společnost získat další zdroje financí pro své podnikání,“ tvrdí Curran.

Renesance skladů a kanceláří

Investoři se dnes podle CBRE zajímají jak o větší investiční příležitosti, tedy transakce na úrovni 10 až 15 milionů eur (zhruba 275 až 412 milionů korun), tak i o menší nemovitostní celky s cenou kolem 1,5 až 2 milionů eur (41,2 až 54,9 milionu korun). „Typicky poptávanými objekty jsou kancelářské budovy nebo industriální nemovitosti dvou typů – perfektní ,A class‘ objekty v Praze a dalších velkých českých městech, kde jsou investoři připraveni platit yield kolem 8,5 až 9,5 procent.

Další velkou skupinu představují starší nemovitosti, ve kterých se nachází zajímavý nájemce či je možné tyto nemovitosti velmi snadno opětovně pronajmout. V takovém případě jsou investoři ochotni platit yield 9,5 až 10 procent,“ vyplývá z analýzy CBRE.

Tomuto trendu nahrává i vývoj na českém trhu s nemovitostmi, o který mají investoři stále větší zájem. Jen v prvním čtvrtletí investovali do komerčních nemovitostí na 268 milionů eur (7,36 miliardy korun). Největší zájem byl sice o kanceláře, do popředí zájmu investorů se však dostávají i sklady.

„Prodej a zpětný pronájem výrobního areálu Bang & Olufsen v Kopřivnici byl jedinou transakcí v segmentu průmyslových nemovitostí v letošním prvním čtvrtletí. Právě podíl skladových, respektive výrobních nemovitostí, v dalším období zaručeně vzroste,“ předpovídá realitní poradenská společnost DTZ.

„První čtvrtletí znamenalo znovuobnovenou důvěru na trhu nemovitostí a příchod řady nových investorů do České republiky. Kvalitní retailové formáty a skladové nemovitosti jsou ‚horkým zbožím‘, u kterého dochází s ohledem na poptávku ke snižování výnosů,“ dodal Ryan Wray ze společnosti DTZ. Firmy vlastnící nemovitost tak mají další možnost, jak získat potřebné finance za výhodných podmínek. Kromě úspory času s obíháním bank se tím vyhnou i mnohdy nepříjemnému prověřování a finančnímu „svlékání z kůže“.

Převzato z časopisu Komora
Autor článku: Filip Sušanka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek