S horečkou do práce nechoďte

21. 10. 2013 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Kde je hranice, kdy s nemocí ještě do práce jít a kdy už raději zůstat doma? Toto dilema určitě zakusil každý. U někoho je váhání způsobeno pocitem vlastní nepostradatelnosti, u jiného obavou z nevole nadřízených. Rozhodovat by se ale každý měl především s ohledem na svůj skutečný zdravotní stav.

Pokud se probudíte se škrábáním v krku, následovaném kýcháním, rýmou a kašlem, jedná se zřejmě o nachlazení. V takovém případě je člověk obvykle schopen vykonávat své pracovní povinnosti bez výraznějších omezení a většina z nás tedy pravděpodobně vyrazí do práce, kde si dá horký čaj, případně kapky na kašel či do nosu. Záleží však na každém jedinci, jak těžce snáší příznaky nemoci a zda se na pracovní vytížení cítí dostatečně silný či nikoli. „Člověk by měl sám znát, co zvládne, zda mu nějaké to nachlazení způsobí výrazné snížení efektivity práce a zda by v takovém případě již nebylo výhodnější, kdyby raději zalehl doma do postele a s nemocí rychle skoncoval. Jinak riskuje, že dlouhodobě přecházené nemoci se stanou chronickými, jejichž léčba je pak i o hodně náročnější.“ říká všeobecný lékař Jan Vaněk.

Chřipka je zákeřná

Příznaky chřipky jsou v porovnání s nachlazením závažnější. Chřipka je často doprovázena horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, rýmou, bolestí v krku, kašlem, slabostí a únavou. Především horečka by měla být pro každého jasným impulsem k tomu, že by do práce rozhodně jít neměl, neboť tělo bojuje se závažnějším onemocněním. Podceněním chřipky a jejím nesprávným léčením každý riskuje prodloužení a prohloubení zdravotních problémů, které může ve výjimečných případech končit i smrtí. Není proto radno brát ji na lehkou váhu.

Nejde navíc jen o člověka samotného, ale také o jeho kolegy. Rozhodně není žádoucí, aby jedinec za každou cenu vyrazil do práce a nakazil tam všechny ostatní. Když přes všechna negativa do práce stejně jde, určitě by měl přinejmenším respektovat zásady hygieny. Jedná se hlavně o aktivní bránění šíření kapénkové infekce – hlavnímu zdroji většiny respiračních infekcí. Postačí nosit u sebe sadu čistých kapesníčků, kýchat jen přes ně, použité kapesníčky okamžitě likvidovat a také si pečlivě umývat ruce. „Při silnějších infekcích může být velmi vhodné používat roušku, kterou můžeme sehnat v každé lékárně. Uvolníme si tak ruce na práci.“ přináší Jan Vaněk další zajímavý tip. Účinným opatřením je také izolace od ostatních kolegů, která však v dnešní době zejména na pracovištích typu open space není dost dobře realizovatelná.

Sick days - volno pro vyležení se

Celý problém chození do práce s nemocí pomáhají řešit takzvané „sick days“, které jsou v současnosti čím dál populárnější. Člověk s nachlazením zkrátka zůstane doma hned po projevení prvních příznaků, ale obvykle jen na jeden den. Nemusí zaměstnavateli předkládat žádné potvrzení od lékaře ani většinou nepřichází o mzdu, dvě zásadní komplikace mu tedy odpadají a je více motivovaný s nemocí opravdu zůstat doma. Díky sick days se často podaří podchytit nemoc už v jejím zárodku, zaměstnanec se tedy uzdraví mnohem dříve a bez větších následků. Navíc neohrozí kolegy v práci. „Je to dobrý způsob motivace zaměstnanců k řádnému léčení, bez přecházení a zbytečného rizika šíření nemocí na pracovišti, což by ve svém důsledku bylo pro firmu daleko nákladnější, než když jeden zaměstnanec z pracovního procesu vypadne a zůstane se doma léčit.“ uzavírá Jan Vaněk.

Autorem textu je Michaela Kalátová

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek