SAAB otevře v Brazílii společný podnik s Grupo Inbra Filtro pro výrobu letadel Gripen NG v Brazílii

10. 11. 2015

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 09.11.2015
  • Zdroj: CIMM

Ilustrační obrázekV návaznosti na zakoupení letadel Gripen NG brazilským letectvem vznikne společný podnik s názvem Letecké technologie Sao Bernardo (São Bernardo Tecnologias Aeronáuticas, SBTA) mezi švédskou společností SAAB, výrobcem stíhaček Gripen, a brazilskou společností Grupo Inbra Filtro, mezi jejíž klienty patří například také brazilský výrobce letadel Embraer.

Podnik vznikl s cílem spravovat dodavatelský řetězec pro výrobu Gripenů NG v Brazílii. Dále by měl závod také vyrábět křídla a přední a zadní část trupu letounu. Výroba bude umístněná na předměstí Sao Paula do Sao Bernarda, podnik bude zaměstnávat 1300 pracovníků. Do zahájení provozu by měla montáž letadel probíhat v závodu Inbra Aerospace v Mauá. Celkově se v souvislosti s dodáním 36 letadel Gripen NG brazilskému letectvu (Força Aérea Brasileira, FAB), počítá s vytvořením 14 tisíc pracovních míst, z nichž přes dva tisíce vznikne ve společném podniku SBTA.

První stroj vyrobený v Brazílii by měl být dodán v roce 2019, poslední v roce 2024. Dle podmínek kupní smlouvy by mělo dojít k předání souvisejících technologií a výrobě 15 z 36 strojů v Brazílii. Mezi stroji vyrobenými v Brazílii by mělo být také 8 dvoumístných verzí dle návrhu brazilské společnosti Akaer, která sídlí ve vnitrozemí federálního státu Sao Paulo, ve městě São José dos Campos, a která bude vyrábět trup letadla.

Zaškolením ve Švédsku projde celkem 357 techniků. Kromě techniků z Inbra Aerospace se ho účastní také zástupci společnosti Embraer, která bude mít na starosti kompletaci strojů, a společnosti AEL Sistemas z Porto Alegra, ve státě Rio Grande do Sul, která bude mít na starosti údržbu elektronických systémů a avioniky stroje. Školením projdou také zaměstnanci společnosti Atech, která je součástí skupiny Embraer a vyvíjí systémy letového provozu, a technici ze společnosti Mectron ze skupiny Odebrecht, která bude mít na starosti údržbu radarů a komunikačních systémů stroje. Dále školením projdou také zaměstnanci certifikačního úřadu, Ústavu letecké a kosmické vědy a technologií (Departamento de Ciência e Tecnologia Aeroespacial, DCTA) brazilského letectva.

Zdroj: CIMM
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu.

Tisknout Vaše hodnocení: