Sankcím navzdory: čeští vývozci se vracejí do Ruska. Musejí se ale podvolit zvláštním podmínkám

10. 7. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

České firmy rozšiřují svoje exportní aktivity v zemích mimo Evropskou unii. Export do Ruska od začátku roku narostl o 21 procent oproti srovnatelnému období minulého roku, stále však zaostává za hodnotami z dob před uvalením obchodních sankcí. Význam evropských trhů navíc pro české vývozce neklesá.

Export do Ruska, který po Západem uvalených sankcích v roce 2015 klesl o více než třetinu a v roce 2016 jeho pokles mírnějším tempem pokračoval, se tak pozvolna vrací k původním hodnotám.

Zmíněný vývoz na ruský trh však znamená i podvolení se ruským podmínkám. „Rusko tlačí na lokalizaci výroby, české firmy se, pokud chtějí vyvážet, musí snažit přenášet výrobu do Ruska, a to ať už celou nebo její část,“ doplňuje náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

To je částečně případ i známého brněnského výrobce traktorů Zetor, který chce se svými stroji proniknout na ruský trh ještě letos. Traktory ale bude montovat přímo tam, ve městě Kovrov 240 kilometrů východně od Moskvy.

I přes naznačený trend se obecně příliš velký posun v diverzifikaci českého zahraničního obchodu nekoná: „Zatímco před několika lety jsme byli na 81 procentnímu podílu vývozu do Evropské unie oproti celkovému českému vývozu, tak jsme nyní na podílu 83 procent,“ připomíná viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Jako východisko ze závislosti na trzích Evropské unie se podle ministerstva zahraničí jeví třetí, často podceňované trhy. Čeští exportéři v nich mají podle náměstka Tlapy připravené velmi dobré podmínky, příkladem může být Jordánsko. „Tamní děti tam v nemocnicích operují čeští lékaři a dělají tak Česku velmi dobré jméno. A díky tomu se přirozeně dostáváme do segmentu medicínské techniky,“ tvrdí Tlapa.

Převzato z deníku E15. Autor článku: Michal Španěl.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek