Saúdská Arábie – pokusy o podvodné objednávky zboží

24. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Saúdská Arábie – pokusy o podvodné objednávky zboží Velvyslanectví České republiky v Rijádu v Saúdské Arábii v průběhu posledních dvou let zaznamenává stále častěji pokusy o podvodné objednávání zboží za účelem vylákání peněz od českých exportérů.

Pokusy se odehrávají v zásadě dvěma způsoby. V prvním případě je firma vyzvána saúdským subjektem k potvrzení svého vítězství ve výběrovém řízení (tendru) a následnému složení v poměru k perpektivní objednávce nízké částce na účet saúdské firmy mimo Saúdskou Arábii (v zaznamenaných případech do Spojených arabských emirátů). Doložena je rovněž řada dokladů o průběhu a výsledcích výběrového řízení.

Primárně by měl být českým firmám podezřelý už jen fakt, že se žádného regulérního tendru nezúčastnily a že výběr proběhl „o nich bez nich“. Podrobným zkoumáním bylo možno zjistit, že dokumenty zaslané súadskou stranou jsou falešné, neboť byly vyrobeny v grafickém programu. Typickými znaky jsou různá rozlišení částí dokumentů  (loga, razítka, podpisy, text) a překrývání jednotlivých prvků (např. razítko plně překrývá část podpisu, podpis plně překrývá tištěný text). Použita jsou často i neoficiální loga.

Ukázku použití počítačové grafiky při výrobě zdánlivě důvěryhodného dokumentu můžete vidět na připojené forografii. V několika případech, které velvyslanectví v Rijádu prověřovalo, bylo zjištěno, že jsou k různým saúdským subjektům vyrobeny téměř identické falešné webové stránky s využitím fotografií z jiných, regulérních webů.

Další případy, které se začaly objevovat v letošním roce spočívají v e-mailovém oslovení českého exportéra s neobvykle lukrativní objednávkou (v případech zkoumaných velvyslanectvím v Rijádu se jednalo o opravdu obrovské objednávky u zboží, u kterého skutečně nejsou v takovém rozsahu obvyklé). Velvyslanectví v Rijádu nechalo prověřit saúdskou firmu honorárním konzulátem v Džiddě, kde firma deklarovala své sídlo, a byl informován, že se jedná o podvodný subjekt. Kontakty saúdskou firmou uváděné jsou nedostupné a webové stránky firmy se velmi podobají těm z výše uvedených případů.

V několika případech se jednalo konkrétně o tuto firmu:

SHEIKH ANAS ABUDAWOOD
President, Abudawood Trading Company
Director, Abudawood Global
Corporate Headquarters
P.O. Box 227, Jeddah 21411, Kingdom of Saudi Arabia
Telephone: + 966-12-6422661
Fax: +966-12-6432609
Web: www.abudawood.com
Skype ID: anas.abudawoodtrading

Dovolujeme si proto touto cestou varovat české exportéry, aby si řádně prověřovali své partnery, pokusili se získat maximum infomací o firmách, které je kontaktují, řádně si prozkoumaly poskytnutou dokumentaci perspektivním odběratelem a zvážily důkladně, kdy a kam poskytnou jakékoliv finanční prostředky. Je rovněž dobré si uvědomit, že v arabském světě je poměrně velmi neobvyklé odvíjet obchodní případ bez toho, aby se obchodní partneři osobně setkali. Zvláště u (podezřele) lukrativních objednávek se rozhodně vyplatí partnera navštívit, poznat a prověřit, nežli ztratit zboží i platbu za ně.

V případě jakýchkoliv podezření na možný podvod v zemích působnosti Velvyslanectví ČR v Rijádu se mohou čeští exportéři obracet na tento úřad, který se pokusí zjistit maximum informací o obchodním partnerovi. K tomu obchodní úsek velvyslanectví uvítá zejména kontakty na osoby partnera reprezentující a maximum dalších informací a podkladů k obchodnímu případu, neboť i ze strany velvyslanectví je nejlepší možností prověření obchodního partnera setkání s ním.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rijádu (Saúdská Arábie). Autor: Mgr. Petr Hošťálek, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek