Sbohem, Pacifiku. Dohoda TPP je v dosavadní sjednané podobě minulostí

4. 3. 2017 | Zdroj: Economia, a. s.

O jaké ekonomické změny usiluje nový prezident USA Donald Trump, popisuje ekonomický rada ČR ve Washingtonu Tomáš Hart.

Prezident Trump se hned první pracovní den ve funkci začal věnovat obchodním tématům, která v kampani kritizoval. Jako první jeho sekera o hlavu připravila Transpacifickou obchodní dohodu, která měla být jedním z hlavních úspěchů prezidenta Obamy. Trump ale vyzval Úřad obchodního zmocněnce USTR, aby podnikl kroky k odstoupení Spojených států od TPP.

TPP mělo mít 12 signatářů (mj. USA, Mexiko, Kanada, Japonsko, Nový Zéland, Austrálie, Malajsie, Vietnam) a mělo jít o dosud největší zónu volného obchodu na světě – má souhrnný HDP 28 bilionů dolarů a vzájemný obchod členských zemí představuje 40 % celosvětového obchodu. Prezident Obama se vloni snažil dohodu protlačit Kongresem, ten ji ale odmítl zařadit na program jednání. TPP bez USA nemůže vstoupit v platnost. Platit totiž může až tehdy, schválí-li ji země, které dohromady představují alespoň 85 % souhrnného HDP zemí‑signatářů TPP. To bez podílu USA není možné. TPP je tedy v podobě, vyjednané prezidentem Obamou, již minulostí.

Také na Mexiko a Kanadu znovu. (A lépe)

Donald Trump vyhlásil přání renegociovat dohodu NAFTA, Severoamerickou zónu volného obchodu, která platí od roku 1994. V případě, že Mexiko a Kanada odmítnou vylepšit dohodu NAFTA ve prospěch amerických zaměstnanců, oznámí prezident, že USA přistoupí ke krokům, vedoucím k vypovězení dohody.

Spojené státy jsou velmocí v exportu zemědělských komodit. A farmáři byli největší fanoušci TPP, protože ve smlouvě viděli cestu k odstranění mnoha bariér na asijských trzích. V dohodě měly být také upřesněny podmínky, za jakých země mohou omezit importy, například kvůli výskytu škůdců. Vývozci sóji a kukuřice z Kentucky, vepřového masa ze Severní Karolíny, ovocnáři z Kalifornie a mnozí další, kteří v asijské rostoucí střední třídě viděli stamiliony zákazníků pro jejich zboží, teď s napětím čekají, jak jim nový prezident pomůže na cizí trhy.

Chceme vyrábět doma

Prezident svým memorandem nařídil administrativě, aby zrychleným vyřizováním žádostí podpořila rozvoj výrobního sektoru v USA. Ministr obchodu má povinnost mu do 120 dnů předložit seznam prioritních kroků k urychlení povolovacích procedur a snížení podnikatelské zátěže. Pokud bude potřeba, má ministr obchodu za úkol navrhnout změny konkrétních zákonů a regulací.

Automobilkám se má lépe dýchat

Na setkání s generálními řediteli automobilek General Motors, Ford a Fiat Chrysler prezident řekl, že environmentální omezení pro činnost podniků se dostala „mimo kontrolu“, a slíbil, že sníží zátěž firem v oblasti ochrany životního prostředí. Také jim slíbil, že bude maximálně podporovat výstavbu nových automobilek ve Spojených státech. Automobilky se díky svojí velikosti staly terčem mnoha prezidentových ataků na jeho twitterovém účtu, který dnes sleduje skoro 23 milionů lidí.

Prezident už také stihl podepsat tři memoranda týkající se americké ropovodní sítě. Firmu TransCanada vyzval, aby opět podala žádost o schválení ropovodu Keystone XL, který by měl usnadnit dovoz kanadské ropy do USA. Minulou žádost prezident Obama z klimatických důvodů zamítl. Ve druhém memorandu Trump vyzval domácí úřady, aby urychlily posuzování posledního úseku ropovodu, který by měl pomoci dovádět na americký trh ropu ze Severní Dakoty. Chybí na něm pouze krátký úsek, který má ale vést pod vodními zdroji využívanými kmenem Siouxů, a ti proti dostavbě protestují.

A v posledním memorandu vyzval ministra obchodu, aby do 180 dní přišel s plánem, jak docílit toho, aby všechny nové americké ropovody byly budovány z materiálů, které budou vyrobené v USA. U prioritních projektů chce navíc Trump, aby zrychlily environmetální povolovací řízení.

Firmy se už ozývají

Hlavně technologické firmy (Amazon, Google...)se nechaly slyšet, že prezidentův výkonný příkaz o imigraci jim způsobí problémy při udržení americké technologické konkurenční výhody (například jen u Googlu v USA pracuje 10 tisíc lidí, kteří jsou držiteli amerických pracovních víz). Elon Musk, zakladatel podniků Tesla a SpaceX, na Twitteru oznámil, že při osobním setkání prezidentovi řekne o svém nesouhlasu s jeho dosavadními kroky. A výkonný šéf firmy Uber rovnou odstoupil z Trumpova poradního výboru pro ekonomiku.

Co je třeba sledovat

Pro české firmy je Amerika stále důležitější trh, poslední dva roky dokonce největší mimo Evropu. Proto je každé narušení obchodu podle pravidel pro nás nebezpečným krokem, který může přímo ovlivnit naši prosperitu a životní úroveň. Plán šéfa senátní Sněmovny Paula Ryana se snaží ztížit a zdražit dovozy do USA, zatímco exportující firmy by na změnách daňových pravidel vyhrály.

Podle Ryanova návrhu by si firmy už nemohly z daňového základu odečítat náklady na dovozy ze zahraničí, zatímco příjmy z exportovaného zboží by byly od daní osvobozeny. I když jde jen o jeden z mnoha návrhů na velkou daňovou reformu, kterou chce Paul Ryan prosadit, je pro naše firmy asi nejvíce nebezpečný. V této oblasti se ještě nic nezměnilo a je v zájmu všech, kdo s USA obchodují, aby případné změny nepostihly jejich firmy a pracovní místa, která na obchodu s Amerikou závisejí.

Převzato z časopisu Agro Export, přílohy Hospodářských novin, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR. Autor článku: Tomáš Hart, obchodní rada, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek