Seminář s guvernérem mexického státu Tlaxcala – spolupráce i s jednotlivými státy Mexika

22. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Seminář s guvernérem mexického státu Tlaxcala – spolupráce i s jednotlivými státy Mexika Dne 19. září 2016 se uskutečnil seminář obchodní a investiční příležitosti státu Tlaxcala (Mexiko), který uspořádalo MPO, velvyslanectví Mexika v Praze a Svaz průmyslu a dopravy. Seminář byl součástí programu návštěvy delegace mexického státu Tlaxcala v Praze, kterou vedl guvernér Mariano González Zarur. Guvernér González zařadil Prahu do své letošní cesty do Evropy, aby představil svůj stát podnikatelské veřejnosti i partnerům z české státní správy.

Seminář navázal na krátké bilaterální jednání guvernéra Gonzáleze s náměstkem ministra Vladimírem Bärtlem. Seminář zahájil náměstek Bärtl, který ocenil to, že se daří navazovat vztahy s Mexikem nikoli pouze na centrální úrovni, ale i úrovni jednotlivých států. Mexiko, které je naším nejvýznamnějším partnerem v Latinské Americe, s ČR sdílí liberální přístup k obchodní politice, což usnadňuje obchodní relaci.

Na úrovni EU probíhají jednání s Mexikem o modernizaci stávající dohody o volném obchodu, což by mělo hospodářské vztahy dále prohloubit a zjednodušit. Náměstek dále upozornil na loni podepsané memorandum o spolupráci mezi EGAP a mexickým Bancomext, spolupráce obou subjektů poskytuje vhodný nástroj na financování projektů nejen v Mexiku, ale i ve třetích zemích. Stejně tak velvyslanec Macedo připomněl vynikající úroveň vztahů Mexika jak z ČR, tak na úrovni celé EU, a ocenil rostoucí trend v našich vzájemných obchodních vztazích.

Hlavním bodem programu semináře bylo vystoupení guvernéra Gonzáleze, který představil stát Tlaxcala. Stát Tlaxcala je nejmenším ze států tvořících Spojené státy mexické. Je jednou z nejrychleji rostoucích průmyslových ekonomik v Mexiku, růst HDP je nad mexickým průměrem – v roce 2015 rostla o 5,5 % (nad celomexickým průměrem), v prvním čtvrtletí 2016 pak 3,3 %.

Tlaxcala nabízí rozvinutou infrastrukturu a kvalifikovanou pracovní sílu. Je zde umístěno 13 průmyslových nebo technologických terminálů a 2 jsou ve výstavbě. Tlaxcala má zájem prioritně o spolupráci v sektorech automobilovém, leteckém, kovoobráběcím a elektronickém. Důležitými sektory jsou elektroprůmysl, výroba autodílů, textilní průmysl, chemický a petrochemický průmysl, stavebnictví, výroba plastů a zpracování potravin či cestovní ruch.

Seminář uzavřela prezentace ředitelky kanceláře ProMéxico v Bernu, která je příslušná i pro ČR, Grety Shelley. Po semináři následovaly individuální konzultace s delegací státu Tlaxcala. Semináře se zúčastnilo téměř 30 zástupců českých firem a institucí.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek