Shell zvítězil v tendru na větrný park Borssele II v Nizozemsku

15. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Shell zvítězil v tendru na větrný park Borssele II v Nizozemsku Dne 12. 12. 2016 oznámilo nizozemské ministerstvo hospodářství vítěze tendru na větrný „offshore“ park Borssele II – mezinárodní konsorcium firem v čele s domácím gigantem Royal Dutch Shell (dalšími členy jsou firmy Eneco, Mitsubishi a Van Oord). Z důvodu rekordně nízké ceny (při celkovém výkonu 700 MW pouhých 0,0545 EUR/kWh) je to velmi dobrá zpráva také pro státní rozpočet a další rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Nizozemsku.

Po červencovém vítězství v prvním tendru na větrný park Borssele I byla favoritem dánská firma Dong Energy, která by těžila ze synergických efektů a vyššího objemu při získání obou zakázek. Nicméně Shell se z tohoto neúspěchu poučil a byl tentokrát dostatečně agresivní a nabídl ještě o čtvrtinu nižší cenu než v prvním (také rekordním) případě Dong a stal se tak vítězem tendru s celkem 26 účastníky.

Bude se tedy opět jednat o aktuálně nejlevnější zdroj větrné elektřiny na světě. Shell potvrdil „na domácím hřišti/ moři“ svou strategii rozšíření portfolia o OZE – dalšími cílovými trhy by měly být větrné „offshore“ parky v Británii a v Německu. Přestože při takto nízké ceně nelze vyloučit, že zisk pro Shell z této zakázky bude velmi malý nebo dokonce záporný, tak burzy toto vítězství ocenily a akcie Shell následně vyskočily o 2,7 % až na cenu 25,59 EUR a na této hodnotě se od té doby drží.

Nízkou cenu nabídky Shell ocenily mj. „Netherlands Wind Energy Association“ i Greenpeace. Pro státní rozpočet (ministerstvo hospodářství) to pak znamená, že celková odhadovaná výše dotací na větrné „offshore“ parky klesla z původních 18 mld. EUR (před třemi lety) na aktuálních 6 mld. EUR, z čehož třetina by měla směřovat k podpoře samotné produkce elektrické energie a dvě třetiny jsou určeny pro dotování podmořských kabelů a připojení do energetické soustavy.

Další vývoj

Dalším důsledkem těchto úspěšných tendrů je nový plán ministerstva hospodářství, že po r. 2023 by se mělo vybudovat min. 7 nových větrných „offshore“ parků, každý o výkonu 1 000 MW. Ministerstvo chce úspěšný systém cenových aukcí aplikovat také na projekty v oblastech solární a geotermální energie. Očekává, že by v budoucnosti mohla být až čtvrtina domácností vytápěna geotermální energií.

Aktuální vývoj tak potvrzuje předpoklad z Mapy oborových příležitostí v Nizozemsku, že sektor OZE, a zejména větrná, solární a geotermální energie, je velmi perspektivní a nabízí velké příležitosti pro české firmy. Na druhou stranu je také zřejmé, že se jedná o trh pouze pro silné a zkušené hráče s mezinárodními zkušenostmi (i gigantický Shell se účastnil tendru v širokém konsorciu) a dle holandské tradice bude vždy přítomen extrémní tlak nejen na kvalitu, ale zejména na cenu – i v oblasti subdodávek.

Další informace naleznete v Energetickém profilu Nizozemska.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Haagu (Nizozemsko). Autor: Roman Holý, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek