Sídlo UNICEF se přesouvá do Maďarska

1. 4. 2015

  • Země: Maďarsko
  • Datum zveřejnění: 31.03.2015
  • Zdroj: http://m.origo.huhttp://praha.idnes.cz/sidlo-unicef-v-praze-nebude-dd6-/praha-zpravy.aspx?c=A150205_103009_domaci_jj/gazdasag/20150318-ettol-meg-az-epitoipar-is-hanyatt-esik.html

Nové sídlo celosvětové centrály Dětského fondu OSN UNICEF bude v Budapešti. V Praze měla centrála možnost sídlit ve Veletržním paláci, kde je nyní Národní galerie, ale s kandidaturou neuspěla.

ilustrační obrázekČesko nabídlo Veletržní palác, u něhož by byla nutná rekonstrukce. Budova je totiž ve špatném technickém stavu, kvůli čemuž ředitel Národní galerie Jiří Fajt zvažuje opuštění objektu a výstavbu nové budovy, jež by přesně odpovídala potřebám muzejní a galerijní instituce. Nyní je v paláci sbírka moderního a současného umění.

Fond chce přestěhováním z New Yorku snížit své provozní náklady. Kromě Prahy a Budapešti se o sídlo ústředí UNICEF ucházely Nairobi a Kuala Lumpur. Vysoce kvalifikovaná pracovní síla, dobrá infrastruktura i nízké náklady byly silné argumenty vedle Budapeště. Navíc zde podobnou administrativní jednotku provozují již i další dva fondy OSN: UNHCR a FAO.  

Do maďarské metropole se tak přesune celosvětové zázemí celé organizace, které bude poskytovat IT služby a zajišťovat činnosti týkající se financování, účetnictví a lidských zdrojů. V nové centrále bude pracovat zhruba 350 lidí, z nichž asi 275 mají tvořit místní zaměstnanci. Celkový počet zaměstnanců může vyrůst během pár let až na 500 - sdělil István Mikola, tajemník odpovědný za bezpečnostní politiku a mezinárodní kooperaci.

Podle původního plánu mělo nové ústředí začít fungovat na jaře nebo v létě letošního roku. Výběr nového sídelního města se ale zdržel o dva měsíce kvůli požadavku fondu na dodání dodatečných informací o nabídkách uchazečů. Přípravné práce na budově v Budapešti (v ulici Wesselényi) začnou již letos.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/sidlo-unicef-v-praze-nebude-dd6-/praha-zpravy.aspx?c=A150205_103009_domaci_jj a http://hvg.hu/itthon/20150210_Mikola_bejelentett_350_fos_kozpontot_hoz 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Budapešti.

Tisknout Vaše hodnocení: