Slavné jaguary budou nejspíš vyrábět Poláci

31. 7. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 31.07.2015

ilustrační obrázekIndický koncern Tata Motors, kterému patří i automobilky Jaguar a Land Rover a který se chystá zřídit nový závod těchto značek ve východní Evropě, se přiklání k polské nabídce. Uvedl to britský list The Sunday Times s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z automobilky.

O továrnu za 1,2 miliardy liber, která má vyrábět asi 200 tisíc vozů ročně, se ucházela i Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Turecko. Pak se výběr zúžil na Polsko a Slovensko. 

Podle zdroje britského listu nabídlo Polsko „výrazné“ pobídky. Kromě kvalifikované pracovní síly a dodavatelů je vláda připravena nabídnout i pomoc při startu továrny.

Jaguar Land Rover loni vyrobil asi 450 tisíc vozů, ale plánuje rozšíření na milion aut ročně. Automobilka loni otevřela továrnu v Číně, další se staví v Brazílii. Další na řadě má být USA či Mexiko.

Rozhodnutí o Polsku by podle listu mohlo být oznámeno během týdnů, oficiálně však Jaguar Land Rover uvedl, že žádné rozhodnutí ještě nebylo přijato a firma pokračuje vyhodnocování příležitostí po celém světě.

Zatím není jasné, kde by továrna v Polsku mohla vzniknout, poznamenal list Gazeta Wyborcza, který největší šance přisoudil Krakovu, anebo obci Jawor u Vratislavi. Polská nabídka je prý tak přitažlivá, že výběr Slovenska by znamenal, že se soupeř uchýlil k dumpingu.

Už počátkem července místopředseda polské vlády a ministr hospodářství Janusz Piechociński hovořil o tom, že Polsko soupeří se Slovenskem o velkou investici do výroby automobilů, jméno potenciálního investora neuvedl, i když prozradil, že investice se týká luxusních automobilů. Továrna by prý měla zahájit provoz v roce 2019, výstavbu závodu chce investor zahájit už v tomto čtvrtletí.

V květnu se v médiích objevily informace, že Polsko patří mezi kandidáty na výstavbu továrny výrobce luxusních vozů Jaguar Land Rover. Ten prý o novém závodu jedná i se Slovenskem, Maďarskem a Českou republikou, napsala agentura PAP. Agentura CzechInvest ani samotná automobilka v květnu podle deníku E15 informace o možné investici v Česku nepotvrdily.

Veřejnoprávní slovenský rozhlas RTVS v květnu informoval, že Slovensko a Polsko jsou ve hře o velkou investici jedné nejmenované automobilky, která by v připravované továrně mohla zaměstnat až osm tisíc lidí.

Zdroj: byznys.lidovky.cz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: