Slavnostní otevření další malé vodní elektrárny v Japonsku

8. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Slavnostní otevření další malé vodní elektrárny v Japonsku Dne 5. srpna 2017 byla v lokalitě Higashi-yoshino v japonské prefektuře Nara slavnostně zprovozněna další z řady malých vodních elektráren, postavených na českých technologiích. Firma Japan Small Hydro ji osadila turbínou o výkonu 81 kW, vyrobenou českou firmou CINK.

Aktuálně je v Japonsku provozováno více než 20 malých vodních elektráren s českými turbínami od firem CINK a Mavel, vzhledem ke vhodným přírodním podmínkám se plánuje výstavba mnoha dalších. Vodní elektrárny jsou v Japonsku aktuálně nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem elektrické energie.

Dne 5. 8. 2017 se velvyslanec ČR v Japonsku Tomáš Dub zúčastnil slavnostního zprovoznění další z řady malých vodních elektráren, obsahujících českou technologii, tentokrát v lokalitě Higashi-yoshino v prefektuře Nara. Malá vodní elektrárna Tsukubane, kterou postavila a následně ji bude provozovat místní energetická společnost East Yoshino Regional Energy, byla osazena turbínou typu Cross Flow o výkonu 81 kW, vyrobenou českou firmou CINK.

V Japonsku se dovozem a uplatňováním českých turbín od firem CINK a Mavel dlouhodobě a velmi úspěšně zabývá společnost Japan Small Hydro Power, která využívá aktuálně vysoké poptávky po obnovitelných zdrojích energie a zejména hornatého japonského terénu, který je pro stavbu tohoto typu elektráren ideální. Aktuálně je v Japonsku v provozu více než 20 malých vodních elektráren s českými turbínami, v plánu je přitom výstavba mnoha dalších. Vodní elektrárny jsou dnes v Japonsku nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem elektrické energie, který zajišťuje již 8,6% veškeré vyráběné elektřiny.

Slavnostní zahájení provozu elektrárny Tsukubane se uskutečnilo za přítomnosti představitelů regionální i místní samosprávy a významných místních podnikatelů. Jeho stěžejní součástí byl tradiční šintoistický rituál s projevy hlavních účastníků, včetně p. velvyslance Duba. Ten ve svém projevu vyzdvihl zejména dlouhou průmyslovou tradici České republiky a také stoupající význam obnovitelných a bezpečných zdrojů elektrické energie v Japonsku, mezi něž vodní elektrárny bezesporu patří.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tokiu (Japonsko). Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek