Slavnostní otevření multifunkčního komplexu v Nižním Novgorodu v Rusku

9. 11. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Dne 4. listopadu 2015 bylo v ruském městě Nižní Novgorod slavnostně otevřeno obchodně-zábavní centrum „Něbo“ (Nebe). Jeho náročnou dostavbu realizovala přední česká stavební firma. Zakázka financovaná ruskými investory v hodnotě 2,8 miliardy rublů (více než jedna miliarda korun) se zařadila mezi jedny z nejvýznamnějších stavebních realizací českých společností v Rusku.

Slavnostní otevření proběhlo za účasti nejvyššího představitele oblasti gubernátora V. Šanceva a velvyslance ČR v RF V. Remka. Na české straně se kromě velvyslance slavnostního aktu zúčastnil vedoucí ekonomického úseku Zastupitelského úřadu ČR v Moskvě a zástupci české stavební firmy. Na ruské straně byli přítomni představitelé samosprávy oblasti a města a zástupci investorů. V den oficiálního otevření komplex navštívilo 45 tisíc občanů Nižního Novgorodu.

Multifunkční komplex Něbo se nachází v centru města na místě zdemolovaného areálu. Nabízí 270 nájemních obchodních jednotek, sportovní komplex, rozsáhlé wellness centrum, několik kinosálů, restaurace, kavárny, atd. Celková plocha komplexu představuje 140 tisíc m2. (tj. více než zaujímají největší obchodní centra v ČR). Společnými investory projektu byly ruské společnosti „Elektronika Plus“, která vlastní několik obchodních center, a „Marins Group“, která provozuje síť hotelů.

Česká firma zakázku dostavby komplexu Něbo získala na základě tendru v prosinci 2013 a za necelé dva roky projekt v náročných podmínkách (mj. nízké kvality projektové dokumentace a neustálých změn) stavbu jako generální dodavatel úspěšně realizovala. V rámci této spolupráce se na dodávkách podílelo několik dalších českých stavebních firem, které vystupovaly v rolích subdodavatelů. Navíc v Nižním Novgorodu momentálně dokončuje ještě jeden významný stavební projekt, a to výstavbu nového terminálu pro osobní přepravu na letišti Strigino.

Nižní Novgorod je s 1,25 milionu obyvatel páté největší město Ruské federace, které se nachází cca 400 km východně od Moskvy. Je zároveň hlavní městem Nižněnovgorodské oblasti a Privolžského federálního okruhu. Jedná se o průmyslově rozvinutou oblast, ve které působí hned několik českých firem, např. Škoda Auto, PSJ, Brano, Favea a dal. ZÚ Moskva spolupráci s tímto perspektivním regionem v posledních cca dvou letech maximálně podporuje a rozvíjí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek