Smíšené hodnocení inovativní výkonnosti Rakouska

19. 8. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Smíšené hodnocení inovativní výkonnosti Rakouska V pondělí 15. srpna 2016 byla zveřejněna analýza hospodářské a inovační výkonnosti 128 zemí světa, kterou každoročně vydává OSN a Cornell University. Rakousko se celkově umístilo na 20. místě, v meziročním srovnání si pohoršilo o dvě příčky.

V některých z kritérií Rakousko uspělo na výbornou - např. vyšší vzdělávání související s lidským kapitálem (2. místo), politická stabilita (3. místo), právní stát (8. místo). Naopak index odhalil slabiny u kritérií poukazujících na přebujelou byrokracii, což se promítlo v kritériích – obtížnost zahájení podnikání (80. místo), zřizování nových podniků (81. místo), získání úvěru (53. místo), složitost placení daní (61. místo), fungování státní správy v online prostředí nebo akciových investicích (81. místo).

Z hlediska přílivu FDI Rakousko zaujalo 82. místo a tempa růstu HDP v přepočtu na hlavu dokonce (99. místo). Úroveň infrastruktury řadí Rakousko na 24. místo, podnikatelské prostředí na 29. místo a celková sofistikovanost businessu na 18. místo.

V porovnání inovativnosti v rámci Evropské unie (European Innovation Scoreboard), které vydala v červenci 2016 Evropská komise, se Rakousko umístilo na 10. místě. Umístění v TOP10 lze přičíst zejména státní podpoře VaV a navýšení tzv. výzkumné prémie (slevě na dani) na 3% z objemu výdajů na VaV (4. místo v rámci EU), ale i spolupráce výzkumných institucí s podnikatelským sektorem (6. místo). Výše výdajů rakouských firem na VaV řadí Rakousko v rámci EU dokonce na 3. místo, na špici je i díky vývozům technologicky náročných produktů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vídni (Rakousko). Autorka: Ing. Martina Tauberová, vedoucí Obchodně-ekonomického úseku.
Zdroje: Global Innovation Index 2016, European Innovation Scoreboard 2016

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek