Smlouva mezi EGAP a japonskou NEXI otevírá prostor pro společnou podporu exportérů

13. 7. 2017 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

motiv článku - Smlouva mezi EGAP a japonskou NEXI otevírá prostor pro společnou podporu exportérů Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) a Nippon Export and Investment Insurance (NEXI) uzavřely bilaterální zajistnou smlouvu. Tu v Tokiu dne 27. 6. 2017 podepsali místopředseda představenstva EGAP Marek Dlouhý a president NEXI Masafumi Nakada. Podepsané listiny si pak vyměnili za přítomnosti ministerských předsedů ČR a Japonska, Bohuslava Sobotky a  Šinzó Abe.

„Tato smlouva nám umožní vzájemně sdílet rizika z pojištění společných vývozních projektů do třetích zemí. Pomůže tak ke zvýšení podpory českých exportérů, kteří se snaží prosadit na těchto trzích,“ uvedl místopředseda představenstva EGAP Marek Dlouhý.

Využívání zajištění mezi exportními pojišťovnami má pro EGAP zásadní význam, protože snižuje jeho závazky z uzavřených pojistných smluv. Vytváří se tak prostor pro pojišťování nových obchodních případů a tedy další podporu českých vývozců.

Smlouva s NEXI je pro Česko výhodná také kvůli velkému objemu japonských investic v české ekonomice. Japonsko je v pořadí zahraničních investorů v ČR na druhém místě, hned za Německem. Spolupráce mezi EGAP a NEXI může vytvořit další prostor pro intenzivnější spolupráci mezi českými a japonskými firmami na projektech ve třetích zemích. 

Exportní pojišťovna NEXI vznikla v roce 2001 a v dubnu 2017 byla transformována do podoby akciové společnosti stoprocentně vlastněné státem.  Jejím cílem je pojišťování rizik, která vznikají při přeshraničních transakcích a která nejsou schopny pokrýt komerční pojišťovny. Její kapitál činí 169,4 miliardy jenů (cca 35,8 miliardy korun).

Exportní pojišťovna EGAP vznikla v roce 1992 a za pětadvacet let své existence pojistila export do 117 zemí světa za více než 800 miliard korun. Jediným vlastníkem pojišťovny je stát. Akcionářská práva státu vykonávají ministerstva financí, průmyslu a obchodu, zahraničních věcí a zemědělství.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek