Smlouva o využití jadaritu k výrobě lithia v západním Srbsku

17. 8. 2017

  • Země: CS - Srbsko
  • Datum zveřejnění: 16.08.2017

Druhá největší těžařská firma na světě Rio Tinto podepsala s vládou Srbska memorandum o porozumění, které se týká rozvoje depozitu jadaritu v údolí řeky Jadaru v západním Srbsku, který obsahuje jednu z pravděpodobně nejvýznamnějších komodit 21. století  - lithium. Jadarit je nový minerál, jedná se o borosilikátový lithium sodný (lithium sodium borosilicate). Srbsko je doposud jediným známým zdrojem tohoto minerálu.

Projekt je v současné době již ve fázi rozpracování, Rio Tinto předpokládá konečné upřesnění projektu a počátek související výstavby kapacit na rok 2020. V případě, že související přípravy a studie proveditelnosti potvrdí současné předpoklady, a budou získány všechny potřebné souhlasy s těžbou, může těžba začít v roce 2023.

Srbsko společně s Rio Tinto se tak mohou stát se předním světovým producentem lithia a boritanů, které jsou velmi důležité pro výrobu nového typu baterií, které se uplatní především v automobilovém průmyslu a při skladování energie. To může dát značný impuls k rozvoji ekonomiky Srbska.

Podle představitelů firmy Rio Tinto, která do projektu těžby jadaritu investovala již 90 mil. USD, je naleziště lithium boritých solí v oblasti řeky Jadar jedno z největších ložisek lithia na světě vůbec. Po rozvinutí těžby a zpracování minerálu by projekt mohl pokrývat až 10% světové poptávky po lithiu.

Zdroj: Blic

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bělehradu.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: