Snaha o návrat k vyšším limitům pro paušály nemusí být výhodná, varují poradci

23. 3. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Především pro živnostníky s dětmi a menšími příjmy je současná úprava výhodnější. Naopak nejvíce postihne bezdětné podnikatele s vysokými příjmy. Ti často přecházejí na uplatňování skutečných výdajů.

Zavedení výdajových paušálů mělo živnostníkům usnadnit podnikání a zbavit je zbytečné administrativy. Přinesly snadnější výpočet daně a ulehčily tak podnikatelům od zbytečného papírování. Loni ale parlament navzdory smyslu paušálů a přes kritiku podnikatelských organizací limity výdajových paušálů bezdůvodně snížil na polovinu.

Například Hospodářská komora upozorňuje, že snížení limitů na výdajové paušály nepředcházela řádná diskuze s odbornou veřejností ani podnikateli. Podle této organizace nebyl jakýkoli logický důvod limity výdajových paušálů snižovat. Komora proto již v loňském roce dopisem apelovala na senátory, aby zachovali příjmový limit pro uplatňování výdajového paušálu na hodnotě 2 milionů korun. Ale i horní komora Parlamentu schválila jejich snížení na polovinu.

Paušály snižují objem byrokracie

„Podpora podnikání je naším největším zájmem a snížení limitu na polovinu zasáhlo zejména malé podnikatele a živnostníky, kteří jsou byrokracií a administrativou zatíženi nejvíce. I proto jsem již v minulosti na zákonodárce apeloval, aby se s limity pro výdajové paušály nehýbalo,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Pro drobné živnostníky jsou výdajové paušály nejjednodušším způsobem, jak daňové povinnosti plnit a nebýt zavaleni stohy papírů. Snížením limitu atraktivita výdajových paušálů pro mnoho drobných podnikatelů poklesla, a vloni schválená novela se tak stala jedním z řady kroků, které v minulém volebním období směřovaly k omezování a regulaci drobného podnikání v České republice. „Uplatňování výdajových paušálů podnikateli je přitom výhodné i pro stát, výrazně zjednodušuje byrokracii,“ doplňuje mluvčí Komory Miroslav Diro.

Změna ve výdajových paušálech schválená v roce 2017

V roce 2017 schválil Parlament novelu zákona o dani z příjmu (zákon č. 170/2017 Sb.), která mj. snižovala limity pro uplatnění výdajových paušálů na polovinu tehdejšího stavu. Z příjmů 2 mil. Kč se snížil limit na 1 mil Kč ročně. Z pohledu výdajů jsou nyní limity nastaveny následovně:

a) 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč,
b) 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč,
c) 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 300 000 Kč,
d) 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, s výjimkou příjmů podle odstavce 1 písm. d) a odstavce 6; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 400 000 Kč.
Zdroj: Hospodářská komora


Podle daňových poradců však nemusí být vyšší paušály výhodné pro všechny. „Výše paušálních výdajů byla v minulosti nastavena s ohledem na to, jaké procentuální výše na skutečných příjmech dosahují v průměru u jednotlivých profesí skutečně vynaložené výdaje. Není tedy důvod považovat původní limity za příliš štědré obecně, byť se samozřejmě mohlo stát, že při sdružování profesí do skupin se stejnou výší paušálních výdajů mohlo dojít k tomu, že pro některé z uvedených profesí mohlo být uplatňování paušálních výdajů výhodnější oproti uplatňování výdajů skutečných,“ vysvětluje daňová poradkyně Mazars Gabriela Ivanco.

Pro některé podnikatele je snížení paušálů výhodné

Snížení limitů na polovinu, ke kterému loni došlo, může podle ní být pro některé podnikatele výhodné. „Řadu jiných to ale může připravit až o statisíce korun ročně, přičemž bude záležet samozřejmě na výši příjmů, ale také na rodinné situaci,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Například podnikatelů s příjmy do 1 milionu korun se snížení limitů nedotkne vůbec. „A některým to navíc umožní si uplatnit slevu na děti, případně na manželku či manžela. V případě OSVČ s jedním nebo dvěma dětmi je stávající úprava výhodná přibližně ještě do příjmů 1,1 milionu korun a pak i pro ně znamenají ztrátu. Pro OSVČ se třemi dětmi se pak současná úprava vyplatí zhruba do výše příjmů 1,3 milion korun,“ porovnává Gabriela Ivanco.

Upozorňuje ale na to, že návrat možnosti uplatnit daňové zvýhodnění nicméně nemusí pomoci ani podnikatelům s dětmi, jelikož jej může uplatňovat jen jeden z rodičů. „V řadě případů tak zvýhodnění místo OSVČ uplatňoval druhý rodič, který byl například v pracovním poměru. Možnost uplatnit slevu na děti za cenu omezení paušálů se jim tak v konečném důsledku nemusí vyplatit, i když mají více dětí,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Nejhůře se podle ní změny projeví v daních a odvodech bezdětných podnikatelů s vysokými příjmy. „Lze očekávat, že řada z nich bude přecházet na uplatňování skutečných výdajů,“ uzavírá Gabriela Ivanco.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek