Snížená sazba DPH se do cen nepromítla, naopak vzrostla administrativa

13. 8. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Snížená sazba DPH se do cen nepromítla, naopak vzrostla administrativa Praktické dopady druhé snížené sazby DPH jsou po sedmi měsících užívání jen stěží postřehnutelné. Snížení cen pro koncové uživatele u vybraných produktů nenastalo, naopak mírné zvýšení zisků zaznamenali někteří podnikatelé. Výrobcům, prodejcům i dovozcům zboží, které patří nebo může patřit do deseti procentní sazby DPH, navíc přibyly náklady na složitější administrativu.

„Negativum nové sazby DPH vidím především v náročnější administrativě a dále v obtížném rozlišení zboží, na které se skutečně vztahuje supersnížená sazba DPH 10 procent a které zůstává v původní snížené sazbě patnáct procent,“ míní Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

„Náročnější administrativa spojená s novou kategorizací produktů znamená pro podnikatele další náklady, které promítají do nových ceníků. Koncových uživatelů se proto snížení DPH kromě výjimečných případů nijak nedotklo.“

Podle analýzy Státního ústavu pro kontrolu léčiv zaplatily zdravotní pojišťovny za léky v prvním čtvrtletí tohoto roku o 670 milionů korun méně než loni a pacienti ušetřili na doplatcích téměř sto milionů korun. Kritici namítají, že až polovina léků ve volném prodeji, jejichž ceny nejsou regulovány státem, vůbec nezlevnila. Buď je zdražili výrobci, nebo stoupl zisk lékáren. Totéž platí i u dětských výživ a produktů pro lidi s nesnášenlivostí lepku.

Pozitivní efekt zažily knihy

Kýženou vzpruhu přinesla supersnížená sazba DPH snad jen knižnímu trhu. Ten hlásá jak větší poptávku po knihách, tak levnější publikace. Jak uvádí Svaz knihkupců a nakladatelů, ještě důležitější změnou je, že se nyní na pultech objeví více kvalitních knih pro užší publikum, které by dřív být vydány nemohly. Šance se tak naskytla pro odbornou literaturu nebo neznámé nadějné spisovatele.

„Nakladatelé uplatní 10 procentní DPH u tištěných knih. Různé prospekty a brožury ale zůstávají na hranici 15 procent, což může v praxi opět činit problémy. Každý produkt je třeba posuzovat individuálně a jistě ještě nějaký čas potrvá, než se vše plně konkretizuje – co ještě lze považovat za tištěnou knihu a co už za časopis?“ upozornila Blanka Štarmanová.

Avizovaného snížení cen si nevšimli celiaci – lidé s nesnášenlivostí na lepek. Těm měla supernízká sazba DPH alespoň mírně ulevit v nákladech na potraviny, které jsou cenově vysoko nad běžnými komoditami.

„Desetiprocentní sazba se však nevztáhla na věci denní spotřeby, jako je například chléb, ale pouze na suroviny, ze kterých se bezlepkové produkty vyrábějí, tedy mouku, různé směsi na pečení, strouhanku a podobně. V takových případech se pětiprocentní úleva na dani rovná haléřům až korunám, které pohltí klasická inflace, takže spotřebitel ani žádné zlevnění nemůže poznat,“ uvedla Blanka Štarmanová.

Na snížené sazbě vydělávají spíše výrobci

Ani další z vybraných skupin produktů – dětská výživa – se s poklesem cen pro koncové uživatele nesetkala, ze snížené sazby DPH profitují spíše výrobci.

„Rozlišení nízkých sazeb DPH u příkrmů pro nejmenší je velmi záludné a administrativně nákladné. Kojenecká mléka spadají do 10procentní sazby, u kojeneckých kaší už to však není tak jednoznačné. Suchary, již hotová kojenecká mléka či zeleninové příkrmy zůstávají s DPH na 15 procentech. Každý produkt každé značky je jiný a zákon jej přesně nedefinuje, proto je velmi obtížné u některých produktů stanovit, do které sazby patří,“ popsala Blanka Štarmanová.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti TaxVision.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek