Snižte plošně daně, vyzývají zástupci zaměstnavatelů stát kvůli EET

30. 11. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Stát by měl kvůli zavedení Elektronické evidence tržeb, která startuje už 1. prosince, ulevit podnikatelům plošným snížením daňových sazeb. Shodli se na tom prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

„Když stát na jedné straně zavádí nějakou regulaci nebo povinnost pro podnikatele, měl by jim na druhé straně ulevit. Česká republika má jedno z nejvyšších zdanění práce v Evropě, nabízí se proto, abychom otevřeli seriózní diskuzi o snížení zdanění práce,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Šéf komory připomněl, že restauracím má sice DPH klesnout z 21 na 15 procent, ale podnikatele v jiných odvětvích žádná kompenzace nečeká.

Podpory ze strany státu se podnikatelé podle Hospodářské komory nedočkali ani při výběru vhodného zařízení pro EET.

HK ČR spustila pro podnikatele i výrobce a dovozce pokladních systémů pro EET informační web.

Podpora EET ze strany Hospodářské komory a Svazu obchodu a cestovního ruchu nicméně trvá. Obě organizace vidí stejně jako vláda v EET opatření, které by mělo omezit nekalou konkurenci a narovnat konkurenční prostředí. Podnikatelé, kteří zatajují tržby, a tedy neplatí daně ani zdravotní a sociální pojištění, jsou totiž dnes silně zvýhodněni vůči řádným plátcům daní a pojištění.

To je také důvod, proč Svaz obchodu a cestovního ruchu odmítá jakékoli výjimky, ačkoli s nimi na poslední chvíli přišel ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš.

„Výjimky mohou být opět příčinou nejasností a obcházení daňových povinností,“ vysvětluje prezidentka SOCR Marta Nováková.

„Nesouhlasíme s opakovanými úpravami a „výkladem“ již schváleného zákona o elektronické evidenci tržeb. Nový návrh ministra Andreje Babiše, aby byla stanovena maximální hranice tržeb 250 tisíc korun, která umožňuje požádat o vyjmutí z povinnosti evidovat, je pro poctivé podnikatele neakceptovatelný," doplňuje.

Stejné stanovisko jako SOCR prezentoval ve svém vyjádření i jeho významný člen - Asociace hotelů a restaurací. Těch, které tato organizace zastupuje, se současný stav dotýká nejvíce, protože jsou povinni evidovat své tržby již v první etapě – tedy od 1. prosince 2016.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek