SOCIAL HOUSING - italsko-český projekt (operační program EU)

30. 7. 2013

  • Země: CZ - Česká republika
  • Datum zveřejnění: 30.07.2013

SOCIAL HOUSING – italsko-český projekt


Italsko-česká obchodní komora se sídlem v Miláně, přes partnerskou organizaci CONSORZIO PREGETTA, má v úmyslu se podílet na projektu Evropské komise s názvem ECO INNOVATION. Jedná se o projekt, do kterého jsou vybírány, prostřednictvím ročních výzev k předkládání návrhů, společnosti z celé Evropy, které vyvinuly ekologický výrobek, službu, nebo proces, který má prokazatelné výsledky. Společnosti mohou obdržet granty pokrývající až 50% uznatelných nákladů projektu. Finance mohou být použity na financování opatření, vybavení, infrastruktury, materiálů, procesů, metod i technik spojených s inovačními akcemi. Více o programu na http://ec.europa.eu/environment/eco-innovation/apply-funds/selection-criteria/index_en.htm. Italsko-česká obchodní komora hledá české společnosti, které by se chtěli společně s italskými firmami zapojit do projektu.


 Informace o projektu a plánech Italsko-české obchodní komory:

AREA 5.2 Sustainable building products Construction sector CIP –EIP – 2013.4.02
MARKET OF EXPLOITATION Initially Czech Republic

TITLE OF THE PROJECT Integrated approach for sustainable building

GENERAL DESCRIPTION OF THE PROJECT Integrated approach in the building sector to improve sustainable building products and propose constructive solutions through new materials, recycling, plant design. The aim is to diffuse the new approach to EU market starting from Czech Republic where the demand of public / social housing is improving. Essential is to have the partners covering all the activities foreseen by building a construction (from design to installation of plant design)

OBJECTIVES

• To create a network of different SME’s (transnational)

• To re-use materials for final building products

• To integrate the process from design to the end of construction •

To apply the new products and processes on all public / social buildings

• To guarantee length of structure over 50 years

• To guarantee no-maintenance for over 50 years

• To have life-cycle perspective reusing materials for final products

• To reduce costs of construction under 1000 € / sqm

PARTNERS (state of the art)
- Vibrapac SpA (IT) Production of modular systems, using the cycle products. High energy efficiency, acoustic sonority and thermal bridges. Vibrapac bases on three principles: technology, design and ambience.
- Tekno Group (IT) Engineering and manufacturing machineries used for building construction products aiming to reduce the construction time of 55-65% and to save raw materials such as concrete and steel.
- Consorzio Progetta (IT) Providing services to SME’s for internationalization and organizing diffusion events.

V případě zájmu o více informací, kontaktujte prosím Italsko-českou obchodní komoru:
Dott. Ing. Franco Garbini Sídlo : Viale Fulvio Testi 128 - 20092 Cinisello Balsamo (Mi) Italy - tel.+39 02 26255205 - fax +39 02 2650406

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: