SP ČR: Červencový pokles průmyslu – drama se nekoná

6. 9. 2016 | Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)

motiv článku - SP ČR: Červencový pokles průmyslu – drama se nekoná Červencová čísla průmyslové produkce vypadají poměrně dramaticky. Meziročně klesla reálně o 14,1 % a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 7,6 %. Ve srovnání s červnem byla průmyslová produkce v České republice po vyloučení sezónních vlivů nižší o 9,7 %. Drama se však nekoná, na statistice se podepsalo zejména vybírání celozávodních dovolených.

„Letos řada významných průmyslových podniků stanovila celozávodní dovolené na červenec, zatímco v loňském roce se vybíraly spíše v srpnu. Tento fakt, stejně jako skutečnost, že letošní červenec měl o tři pracovní dni méně, ovlivnil výsledek průmyslové výroby,“ uvedl Václav Franče, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Rozhodně nejde o dramatickou situaci. Čerpání celozávodních dovolených prostě v některých letech výrazně upraví výsledky průmyslu v letních měsících, což se stalo i tento rok. Nejvíce se situace projevila v automobilovém průmyslu. V srpnu naopak očekáváme meziroční i meziměsíční růsty, v loňském roce na rozdíl od letoška se dovolené čerpaly právě v srpnu,“ uvedl Václav Franče.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek