SP ČR k růstu HDP: Ekonomice se daří, firmy chtějí investovat

17. 5. 2016 | Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)

motiv článku - SP ČR k růstu HDP: Ekonomice se daří, firmy chtějí investovat Česká ekonomika v prvním čtvrtletí 2016 v porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostla o 0,5 %, v meziročním srovnání o 3,1 %. Je to velice pozitivní výsledek, který překonal naše očekávání, zejména ve světle poklesu stavebnictví a odeznění některých jednorázových faktorů v prvním čtvrtletí.

Podle ČSÚ za růstem stály všechny složky poptávky – jak domácí spotřeba, tak investice a zahraniční obchod. Delší dobu jsou pozitivní i očekávání domácností, včetně růstu mezd a zaměstnanosti, a přispívají ke klíčovému významu stabilizační složky poptávky domácností.

Naplňuje se očekávaný růst investic a zahraničního obchodu. Potvrzuje to i průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), podle něhož firmy chtějí nadále investovat. „Investiční aktivita by podle naší predikce měla dále růst. Firmy ovšem navazují na silnější základnu podpořenou strukturálními fondy a efekt meziročních nárůstů obnovy fixního kapitálu je také o něco menší. Stále však mluvíme o kladných hodnotách,“ uvedl analytik SP ČR Václav Franče.

Jedná se o první odhad růstu HDP, který může být revidován oběma směry. „Pokud by se odhad potvrdil, obavy z výrazně slabšího růstu pro tento rok v porovnání s rekordním loňským růstem by se mírně rozptýlily,“ uvedl Václav Franče. SP ČR pro tento rok nadále očekává růst ekonomiky ČR o 2,5 %.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek