SP ČR: Možné udělení tržního statusu hospodářství Číny

4. 11. 2015 | Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)

Svaz průmyslu a dopravy ČR se v rámci BUSINESSEUROPE hodlá zapojit do začínající debaty k plánovanému udělení statusu tržního hospodářství Číně na konci příštího roku 2016, které se může stát zlomovým okamžikem v ekonomických i politických vztazích kontinentů.

Čína je druhým největším obchodním partnerem Evropské unie (EU) hned po USA. V roce 2013 tvořil obchod s Čínou v hodnotě 428,39 mld. eur 12,5 % celkového objemu obchodu EU. Jednalo se však o velmi negativní statistiku, obchodní deficit EU s Čínou dosáhl hrozivých 131,79 mld. eur.

Český vývoz do Číny činil v roce 2014 1,54 mld. eur, dovoz z Číny dosáhl výše 13,03 mld. eur, negativní obchodní bilance ČR činila 11, 49 mld. eur. Z tohoto důvodu je velmi důležitá začínající debata okolo udělení statusu tržního hospodářství Číně v prosinci 2016.

Již dnes se v některých médiích objevují alarmující zprávy, že udělení statusu může způsobit ztrátu miliónů pracovních míst napříč Evropou. Podle nedávno vydané studie analytického střediska Economic Policy Institute, která měřila dopady růstu čínského exportu do zemí EU v důsledku udělení statusu, by se v rámci EU jednalo o ztrátu mezi 1,7 až 3,5 milionu pracovních míst, z toho ztráta mezi 47.000 až 94.000 pracovních míst připadá na ČR.

Čína o status tržního hospodářství usiluje již velmi dlouho, a pokud ho obdrží, bude se jednat o zlomový okamžik v ekonomických, ale i v politických vztazích obou regionů. Změna statusu se projeví zejména v oblasti antidumpingových řízení.

EU chrání svůj vnitřní trh proti dovozcům výrobků s uměle sníženou cenou. Pocházejí-li dumpingové dovozy ze země bez tržního hospodářství, určí se běžná hodnota zboží na základě ceny ve srovnatelné třetí zemi s tržním hospodářstvím. Na výsledný rozdíl mezi touto a deklarovanou hodnotou se uvalí antidumpingové clo. Pokud EU Číně status udělí, sníží tím svou možnost obrany antidumpingovými opatřeními na minimum. To může znamenat výhodnější pozici čínských dovozců na evropském trhu.

Obchod mezi EU a Čínou a tím i jeho negativní bilance porostou raketovým tempem. Další dohady se vedou o to, zda bude status udělen příští rok automaticky. Když Čína vstupovala v roce 2001 do Světové obchodní organizace (WTO), přijala status netržního hospodářství na dobu 15 let. Nyní očekává, že jí v prosinci 2016 po uplynutí této lhůty bude status tržního hospodářství udělen automaticky.

Evropští i američtí vyjednavači celou záležitost vidí v trochu jiném světle. Tvrdí, že nárok na tento status automaticky nevzniká. To nakonec potvrdila koncem roku 2014 i tehdy nově jmenovaná evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová v rozhovoru pro prestižní The Wall Street Journal.

Podle komisařky dostanou poslední slovo v této záležitosti evropští poslanci a Evropská rada. Cílevědomé chování Číny možná naznačuje potřebu formulace nové strategie jejího partnerství s EU, která by vycházela z aktuálního poměru sil. Rozhodování o udělení statusu jistě do budoucna zásadním způsobem ovlivní i vyjednávání smlouvy o volném obchodu mezi oběma destinacemi.

Jako jedna z prvních se proti udělení statusu vyslovila aliance evropských průmyslových sdružení Aegis Europe. V červnu vydala zásadní zprávu, která kritizovala zejména velký vliv centrálních intervencí čínské komunistické vlády na ekonomiku země.

Naopak 21 evropských solárních asociací a sdružení vyzvalo nedávno EK k ukončení antidumpingových cel na solární panely z Číny a to již od prosince tohoto roku. Tato normalizace vztahů by podle nich měla vést k návratu ekonomického růstu v tomto oboru. Udělení statusu tržního hospodářství Číně také například podpořily vlády Austrálie, Nového Zélandu, Ruska či Singapuru.

Evropská konfederace BUSINESSEUROPE připravuje své vlastní stanovisko. Toto stanovisko by ideálně mělo zahrnout i názory členské základny Svazu průmyslu a dopravy ČR. Úzce tedy v této záležitosti spolupracujeme s kolegy z BUSINESSEUROPE a chystáme se do připravované debaty substantivně zapojit.

Převzato z časopisu SPEKTRUM. Autor článku: Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů SP ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek