Španělsko-české obchodní fórum ukázalo řadu příležitostí pro naše firmy

23. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Španělsko-české obchodní fórum ukázalo řadu příležitostí pro naše firmy Dne 21. června 2016 proběhlo v hotelu Mandarin v Praze španělsko-české investiční a podnikatelské fórum, jež se neslo v duchu oboustranné nabídky obchodní a investiční spolupráce pro firmy obou zemí. Akci zaštítilo také Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Fórum zahájil velvyslanec Pedro Calvo–Sotelo, který shrnul silné stránky obou zemí a mj. nabídl české straně spolupráci na třetích trzích, zejména Latinské Ameriky a Afriky. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl tuto tezi potvrdil a dodal: že my na oplátku můžeme nabídnout dobré znalosti a schopnosti pohybovat se úspěšně v oblasti bývalé Jugoslávie či zemí bývalého Sovětského svazu.

Zdůraznil dále význam Španělska pro náš obchod, ocenil přímé investice u nás a zároveň vyzval naše podnikatele k větší odvaze při podnikání a investování v této zemi. Generální ředitel Institutu pro zahraniční obchod Španělska (ICEX) Francisco Javier Garzón přidal dobré zkušenosti španělských firem s podnikáním a investováním u nás a prezident SPČR Jaroslav Hanák vyzdvihl dobré obchodní vztahy mezi zeměmi a překvapivou blízkost podnikatelů v mnoha ohledech.

Náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký prezentoval zájem o spolupráci v budování silniční a železniční infrastruktury a v kosmickém průmyslu, který si však podle něj zaslouží mnohem větší podporu od našeho státu, než je tomu dosud. Další potenciální obory spolupráce jsou i telematika, e-call či kooperativní systémy v automobilech. GŘ CzechInvest Karel Kučera představil hlavní nabídku agentury pro další potenciální španělské zájemce.

Zástupce MŽP, ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart, vysvětlil koncepci nového zákona o odpadech, Petr Kůrka z ŘSD ukázal hlavní chystané či již schválené projekty z oblasti dálnic a Petr Hofhanzl z SŽDC pak uvedl nosné projekty z obnovy či nové výstavby tratí pro osobní a nákladní dopravu pro nejbližší roky a u rychlovlaků s předpokládanou výstavbou do roku 2050. Mark Rieder, ředitel výzkumného ústavu vodohospodářství T. G. Masaryka, účastníky seznámil s koncepcí ochrany proti budoucím hrozbám sucha a aktuálními opatřeními vlády v boji proti tomuto nebezpečí.

Program zakončilo přes 90 individuálních jednání mezi firmami a institucemi obou zemí, která pokračovala i další den.

Další informace k akci nebo k obchodně-ekonomické spolupráci se Španělskem je možno konzultovat: MPO – Karel Zděnovec, e-mail: zdenovec@mpo.cz, tel.: 224 85 2491.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek