SPECIÁL: Daně z příjmů za rok 2015

29. 1. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - SPECIÁL: Daně z příjmů za rok 2015 Portál BusinessInfo.cz pro vás připravil praktickou přílohu věnovanou daním z příjmů za zdaňovací období roku 2015. Najdete zde všechny důležité informace a rady včetně potřebných formulářů. Nechybí ani daňový kalendář pro rok 2016.

Jak na daně  –  Daňové formuláře a přehledy  –  Výpočet daně –  Daňový servis

Jak na daně

Konečně klid. Tradiční rozsáhlá novelizace daně z příjmu se nekonala

Jedna z mála změn se týká zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a třetí vyživované dítě. Další úpravy reagují na požadavky Evropské unie, která sjednocuje výklad v daňové oblasti mezi jednotlivými zeměmi EU.

Poradíme: Jak na daňové přiznání řádek po řádku

Daňovým poplatníkům se krátí čas. Do pátku 1. dubna musí osoby samostatně výdělečně činné odevzdat finančnímu úřadu přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Víte, jak správně vyplnit formuláře, jaké jsou termíny jejich odevzdání a za jakých okolností lze přiznání odložit?

Elektronických podání přibylo, berní úředníci budou v roce 2016 přísnější

Dvoutisícová pokuta původně hrozila každému, kdo měl nově povinnost posílat finančním úřadům daňové formuláře prostřednictvím datové schránky, a místo toho je podával klasickými e-tiskopisy. V roce 2015 byli nakonec berní úředníci benevolentní, přechodné období ovšem s 1. lednem 2016 skončí a postihů bude přibývat.

Vyplatí se u daní z příjmu výdajové paušály? I letos jsou změny

Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a mnozí podnikatelé řeší zásadní otázku: uplatnit u daně z příjmu fyzických osob výdaje paušálem nebo využít daňovou evidenci. Komu se paušály ještě vyplatí a kdo je naopak uplatnit nemůže? I letos se živnostníci dočkali změn.

Jak na přehledy o příjmech a výdajích na sociální a zdravotní pojištění v roce 2016

Po podání daňového přiznání za rok 2015 čeká živnostníky další povinnost: musejí odevzdat přehledy o příjmech a výdajích pro účely sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění. Přinášíme přehledný návod, jak tyto dokumenty vyplnit.

Daňový bonus: Kdo má nárok na vrácení peněz od státu?

Tzv. daňový bonus byl kdysi zaveden jako jedna z forem podpory rodin s dětmi. Jde o přeplatek, který od státu obdrží každoročně ti, kdo si vypočítají ve svém přiznání daň z příjmu nižší, než je daňové zvýhodnění na děti.

Živnostníci opět zaplatí víc na sociálním a zdravotním pojištění

Pro drobné živnostníky, kteří platí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, nemá stát dobrou zprávu. V roce 2016 se jim opět zvednou měsíční platby, za celý rok si připlatí více než 650 korun.

Poradíme vám: Jak správně zaplatit daň

Aby daňový poplatník splnil všechny své povinnosti vůči finanční správě, musí znát nejen termíny odevzdání daňových přiznání a placení daní, ale také vědět, jak postupovat při poukazování peněz na účty finančních úřadů. Platit můžete v hotovosti, složenkou i bankovním převodem. Poradíme vám, jak na to a na co je potřeba dát si pozor.

Rodiče mohou na školkovném ušetřit tisíce, opět se zvýšilo

Rodiče dětí, které navštěvují mateřské školy, by neměli při vyplňování přiznání k daně z příjmu fyzických osob zapomenout, že si mohou odečíst z daňového základu takzvané školkovné, a výrazně tím ušetřit. Školkovné se letos opět zvýšilo – a to až o 700 korun na jedno dítě.

Příležitostný příjem: Musí se danit a je možné ho odečíst z nákladů?

Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, kterou nemusí lidé danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 30 tisíc korun za rok. Řada podnikatelů a živnostníků však dosud s jeho uplatňováním váhala kvůli některým nejasnostem.

Při podnikání z domova si mohou živnostníci odečíst část nákladů na provoz domácnosti

Nepotřebují nebytové prostory ani pronájem kanceláře. Mnozí živnostníci zvládají podnikání z domova. Jenže rostoucí náklady na energie nebo spotřebu vody se řada z nich obává odepisovat z nákladů. Jde to, potvrzuje finanční úřad.

Životní pojištění prošlo loni změnou, která ovlivnila celý trh

Nová pravidla životního pojištění přinesla konec mnohaleté praxe, kdy podnikatelé a firmy vypláceli touto formou nezdaněné peníze svým zaměstnancům. Další změny projedná vláda během února. Ty sjednotí trh v rámci celé Evropské unie.

 

Daňové formuláře a přehledy pro daň z příjmů za rok 2015

Nejpoužívanější interaktivní formuláře

Fyzické osoby – daňové přiznání (interaktivní)

Příloha č.1 daňového přiznání – fyzické osoby (interaktivní)

Interaktivní PDF doporučujeme nejprve uložit na vlastní PC.

 

Nepřehlédněte při výpočtu daně

Dotazy a odpovědi k dani z příjmů fyzických osob za rok 2015

Česká daňová správa odpovídá na otázky plátců, týkající se daně z příjmů fyzických osob pro letošní rok, respektive za zdaňovací období 2015.

Jednotné kurzy za zdaňovací období 2015

Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí pro přepočet cizí měny jednotný kurz stanovený podle § 38 odst. 1 zákona o daních z příjmů.

Cestovní náhrady v roce 2016: Vše, co potřebujete vědět

MPSV vydalo novou vyhlášku o cestovních náhradách pro rok 2016. Přehled nových „sazeb“ u tuzemského a zahraničního stravného a pohonných hmot.

Slovníček daňových pojmů

Řada nových pojmů se objevila v novém občanském zákoníku i novelách daňových zákonů. Stručná charakteristika právních vztahů.

Daňový servis

Všeobecné informace k dani z příjmů FO

Daň z příjmů fyzických osob (FO). Dokument přehledně seznamuje kdo je plátcem daně, které příjmy jsou a naopak nejsou touto daní zatíženy, jaké jsou sazby daně a termín její splatnosti.

Všeobecné informace k dani z příjmů PO

Daň z příjmů právnických osob (PO), termíny podání daňového přiznání, základní informace kdo je povinen daň platit a přesné termíny pro splatnost záloh daně.

Daňový kalendář pro rok 2016

Daňový kalendář vyjmenovává termíny pro podávání daňových přiznání, nově i pro odvod z loterií.

Upozornění na daňové povinnosti v roce 2016

K jakým daním jsou v roce 2015 vyžadovány daňové povinnosti? Pod který finanční úřad spadáte, jak postupovat při zjištění chyby v daňovém přiznání atd.? Čtěte na BusinessInfo.cz.

 

Seznam bankovních účtů finančních úřadů

Seznam bankovních účtů finančních úřadů v úplném tvaru pro vybrané druhy daní.

Předčíslí bankovních účtů Specializovaného finančního úřadu pro vybrané druhy daní

V seznamu naleznete mimo jiné předčíslí bankovních účtů Specializovaného finančního úřadu pro daně z příjmů právnických a fyzických osob vybírané srážkou podle zvláštní sazby, daň silniční či DPH.

Adresář finančních úřadů dle krajů:

 

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek