SPECIÁL: Nový občanský zákoník

19. 12. 2013 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - SPECIÁL: Nový občanský zákoník Nový občanský zákoník vstoupí v platnost 1. ledna 2014. Dotkne se úplně všech, protože má provázet občany „od kolébky do hrobu“. Jen málokdo se ale s dopady nové normy bude setkávat tak intenzivně jako podnikatelé a firmy. Řada odborníků nový zákoník vítá, přináší podle nich pozitivní změny.

Co přinese nový občanský zákoník?

Jedna z největších změn pro české firmy a podnikatele od roku 1990, to je nový občanský zákoník. Norma se připravovala jedenáct let a ovlivní celou řadu oblastí.

Statutární orgány čeká revoluce

Současné statutární orgány obchodních korporací by si měly důsledně prověřit svá dosavadní rozhodnutí a také aktuální finanční situaci. Nová úprava obchodněprávních vztahů jim totiž přinese mimo jiné zvýšenou odpovědnost.

Podnikatelé a nemovitosti: co se změní?

Nový občanský zákoník přinese kromě jiných mnoho změn i do oblasti nemovitostí. Některé lze bez nadsázky označit za naprosto zásadní. Například po 1. lednu 2014 najdete v katastru ve výčtu nemovitostí pouze pozemky.

Co přinese nový občanský zákoník malým a středním firmám

Nový občanský zákoník by měl malým a středním firmám přinést vesměs pozitivní změny. Přechod na celou řadu nových pravidel a nařízení ovšem samozřejmě způsobí určité potíže.

Rozhovor: Nejprve prozkoumejte smlouvy

Podle Jany Skálové, partnerky poradenské společnosti TPA Horwath, bude od ledna příštího roku při podnikání namístě větší obezřetnost. Hlavně u firem s ručením omezeným, jejichž základní kapitál bude pouze jedna koruna.

Zakládání s. r. o.: Připravte se na velké změny

Upouští se od institutu základního kapitálu. Bude zrušen zákaz tzv. řetězení a umožněn vznik více druhů obchodních podílů. Také skončí omezení počtu s. r. o., v nichž může jeden společník působit. Na tyto a další novinky se musejí podnikatelé připravit.

Měnit se budou i smlouvy se spotřebiteli

Co přinese nový občanský zákoník za novinky na poli spotřebitelsko-podnikatelských vztahů? Mají podnikatelé počítat s tím, že se od 1. ledna 2014 změní i úprava spotřebitelských smluv a závazků?

Správa obchodních korporací od roku 2014

Cílem úpravy správy obchodních korporací je takové nastavení, které bude na jedné straně umožňovat efektivní řízení obchodní společnosti, na druhé straně zaručí dostatečnou ochranu práv zúčastněných stran.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek