SPECIÁL: Je TTIP historickou šancí pro byznys demokratického světa?

3. 7. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - SPECIÁL: Je TTIP historickou šancí pro byznys demokratického světa? Spojené státy americké a Evropa míří k historickému zlomu. V roce 2013 zahájili partneři vícekolová jednání o budoucí komplexní dohodě o volném obchodu a investicích mezi USA a EU. Tzv. TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) má liberalizovat vzájemný obchod a odstranit jeho bariéry. Vše o dohodě si přečtěte ve speciálu na BusinessInfo.cz.

Shrnutí a analýzy  –  Vývoj situace a praktické informace  –  Informace MPO


Shrnutí a analýzy

Smlouvu mezi EU a USA ostřelují kritici také kvůli ochraně spotřebitele

Smlouva o volném obchodu mezi EU a USA TTIP má odstranit celní i právní bariéry a posílit obchodní výměnu na obou březích Atlantiku, zároveň je ovšem terčem kritiky kvůli odlišným standardům, ať už jde o ochranu trhu s potravinami, soukromí či reklamace zboží nebo služeb.

Má se Evropa bát nebezpečných potravin z USA?

V New Yorku letos v dubnu proběhlo již deváté kolo vyjednávání o transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi EU a USA. V Evropě mezitím rostou obavy, zda EU nesleví z dosud platných nároků na bezpečnost potravin a neupraví přísné interní předpisy pro chov a živočišnou výrobu. Často se zmiňuje příliv amerických geneticky upravených potravin.

Historická šance pro byznys demokratického světa

Obhájci tzv. Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP) očekávají od smlouvy o volném obchodu nejen odstranění zbytečných obchodních bariér na obou stranách Atlantiku, ale také růst evropské, americké a dokonce i celosvětové ekonomiky a přínos v řádech desítek miliard eur.

Ochrana českých investic v USA: Jsou obavy z TTIP namístě?

Jak při podnikání v zemích mimo Evropskou unii ochránit investici tak, aby se majitel firmy nemusel obávat o existenci svého podniku ani trávit čas vleklými soudními spory a arbitrážemi? Tato otázka zajímá každého, kdo se rozhodne podnikat v zahraničí. Téma ochrany investic je jedním z klíčových i v dohodě o zóně volného obchodu mezi EU a USA TTIP.

Opožděný TTIP má otevřít malým a středním podnikům bránu do USA

Uzavření dohody o zóně volného obchodu mezi EU a USA by mělo malým a středním podnikům v Česku výrazně usnadnit vstup na trh ve Spojených státech. Exportéři ocení odstranění cel i netarifních bariér. Dokončení vyjednávání o TTIP se ovšem kvůli problémům v americké politice zřejmě opozdí.

 

Aktuální vývoj situace a praktické informace

V Poslanecké sněmovně se debatovalo o TTIP

10.7. 2015: Jak obchodně, tak i geopoliticky víc propojit Evropu a USA. To jsou dva hlavní cíle TTIP. O přínosu této klíčové dohody mezi zeměmi na obou stranách Atlantiku diskutovali na začátku července v Praze v Poslanecké sněmovně čeští poslanci, podnikatelé i zástupci odborů a státní správy

Demokraté zablokovali Obamovu snahu o volný obchod. TTIP asi nedojedná

15.6. 2015: Evropské vášně kolem připravované euro-americké dohody o volném obchodu TTIP mohou vychladnout. Pravděpodobnost, že by Evropa dojednala smlouvu ještě s administrativou prezidenta Baracka Obamy, se výrazně snížila.

Dohoda EU s USA: TTIP v pěti otázkách a odpovědích

12. 6. 2015: Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství má odstranit byrokracii, cla a další omezení v obchodu mezi EU a USA. Má sladit unijní a americké standardy, takže firmy už nebudou muset vyrábět jiné zboží pro evropský a jiné pro americký trh, nebo získávat pro svůj výrobek atestace v EU i USA, čímž ušetří peníze i papírování.

Europoslanci doporučili Komisi vyjednat moderní podobu arbitráží v TTIP

31.5. 2015: Ochrana investorů prostřednictvím mezinárodních arbitráží už v jednání o obchodní dohodě mezi USA a Evropskou unií (TTIP) není takový strašák, jako se ještě před pár týdny zdálo. Europoslanci odsouhlasili, aby komise dojednala novou a moderní podobu arbitráží a ochrany investic.

Dohoda s EU naráží v americkém Senátu, poslanci svázali Obamovi ruce

15. 5. 2015: Americký prezident Barack Obama prohrál první dějství zápasu o novou obří obchodní dohodu se zeměmi na březích Tichého oceánu a s Evropskou unií. Porážku mu přitom uštědřili senátoři za jeho Demokratickou stranu, kteří zablokovali zákon o podpoře obchodu (TPA).

Tuzemský byznys podpořil dohodu EU s USA o volném obchodu

15. 5. 2015: Nejvýznamnější české organizace zaměstnavatelů – Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR - podpořily přijetí Dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP).

Ministr: Partnerství usnadní českým firmám vstup na americký trh

27. 4. 2015: Velký přínos pro české firmy v případě uzavření TTIP očekává ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ministerstvo při vyjednávání vychází i ze zkušeností členských firem Svazu, zaznělo na toto téma v rozhovoru pro časopis Spektrum.

Komise vyvrací deset mýtů o TTIP

27. 3. 2015: Evropská komise vydala 26. března 2015 brožuru zabývající se deseti nejčastějšími mýty spojenými s Transatlantickým obchodním a investičním partnerstvím (TTIP) mezi EU a USA. Jejím cílem je vyrátit některé nepravdy a omyly, které se v souvislosti s dohodou objevují.

Jan Mládek: Nestrašme se chystanou smlouvou o volném obchodu mezi USA a EU!

13. 2. 2015: Evropská unie, globalizace nebo volný obchod často vzbuzují u veřejnosti určité obavy, a to díky tomu, že u nich nejsou vidět jasní a konkrétní hybatelé. Občané pak mají pocit, že se tato témata řeší technokraticky, bez konkrétní odpovědnosti jednotlivců a bez demokratického zapojení veřejnosti.

Pokračují vyjednávání o liberalizaci transatlantického obchodu

27.11. 2014: Proces vyjednávání o liberalizaci obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými, takzvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), prochází letos svou technickou fází. Jako v případě každé obchodní dohody, také u TTIP je nutné po počáteční euforii ze startu vyjednávání přejít od vzletných frází k technické práci na jednotlivých detailech.

Na obchodní dohodě mezi EU a USA by Česko vydělalo

8. 11. 2014: Z euro-americké dohody o obchodu a investicích, o níž se nyní jedná, se stal strašák, který prý zničí vysoké evropské standardy ochrany spotřebitele, zdraví či životního prostředí. Její zastánci argumentují, že jde o standardní obchodní dohodu, která pomůže nejen velkým korporacím, ale také


Informace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

1 – Co je Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP)?
2 – Česká republika a její priority v TTIP 
3 – TTIP aktuálně
4 – Akce pořádané k TTIP
5 – TTIP stručně: Co přinese mně a mojí firmě?
6 – Proč se nebát TTIP?
7 – TTIP a malé a střední podniky (SME)
8 – TTIP a investiční ochrana
9 – Vaše podněty a návrhy!
10 – Zajímavé odkazy k TTIP
11 – Jak šel čas s TTIP

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek