Spojené arabské emiráty si polepšily v globální konkurenceschopnosti

3. 10. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Spojené arabské emiráty si polepšily v globální konkurenceschopnosti Dne 28. září 2016 byla zveřejněna Zpráva o globální konkurenceschopnosti 2016–2017, která obsahuje i mezinárodními investory bedlivě sledovaný Index globální konkurenceschopnosti (Global Competitiveness Index). Zprávu vydává každoročně centrála Světového ekonomického fóra v Ženevě.

Emiráty si letošní rok polepšily o 1 příčku a obsadily 16. místo z celkem 138 hodnocených zemí. I toto mírné zlepšení lze považovat za výrazný úspěch, neboť země čelí ekonomickým problémům v důsledku již druhým rokem trvajících nízkých cen ropy. Za povšimnutí stojí, že všechny další arabské ropné ekonomiky zaznamenaly v hodnocení konkurenceschopnosti výrazný pokles (viz níže).

Země získala na celkovém hodnocení v oblastech jako je technologická adaptace či kvalita obchodních informací, ztratila naopak v oblasti související s poklesem ropných příjmů, kterou je makroekonomická stabilita. Zde čelí nárůstu deficitu státních financí, propadu salda běžného účtu platební bilance, růstu inflace a zadlužení. Tradičně dobře si Emiráty vedly v otevřenosti zbožového trhu, flexibilitě trhu práce a vyspělosti infrastruktury (v dílčím hodnocení zde zaujaly 4. místo).

Doporučením do budoucna v další cestě k diverzifikaci ekonomiky je rychlejší zavádění inovací do oblastí průmyslu, služeb, obchodu a řízení. Hlavním nástrojem pro zavádění inovací mají být digitální technologie. Zde mají Emiráty stále rezervy, neboť v hodnocení využití digitálních technologií obsadily 29. místo.

Z dalších arabských zemí se na 18. místě umístil Katar (pokles ze 14. příčky), 29. je Saúdská Arábie (pokles z 25. místa), 38. místo zaujmul Kuvajt (pokles z 34. místa), 48. Bahrajn (pokles z 39. místa), následuje Jordánsko (63), Omán (66), Maroko (70), Alžírsko (87), Tunisko (95), Libanon (101), Egypt (115), Jemen (138). Libye a Sýrie hodnoceny nebyly.

Žebříček vede již po několikáté Švýcarsko (1), následováno Singapurem (2) a Spojenými státy (3). Na dalších místech se v první desítce umístilo Nizozemsko (4), Německo (5), Švédsko (6), Velká Británie (7), Japonsko (8), Hongkong (9) a Finsko (10). Česká republika uhájila 31. příčku, na kterou se dostala loni z místa 37. v roce 2014.

Dalším letošním nedávným úspěchem byl postup Spojených arabských emirátů ve Světovém indexu inovací o 6 příček ze 47. na 41. místo. Emiráty si polepšily zejména v oblasti investic do výzkumu a vývoje, počtu výzkumných pracovníků a patentů. Cílem země je dosáhnout v roce 2021 v indexu inovací 20. příčky.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Abú Dhabí (Spojené arabské emiráty).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek