Spojené arabské emiráty: Vztahy země s EU

14. 11. 2017

© Zastupitelský úřad ČR v Abú Dhabí (SAE)

Obsah neuveden

3.1. Zastoupení EU v zemi

Na základě rozhodnutí Vysoké představitelky pro EU C. Ashton byla v červnu 2013 otevřena ve Spojených arabských emirátech (Abu Dhabi) Delegace EU. Po Saúdské Arábii se tak v zemích GCC jedná o druhou unijní delegaci.

Bližší informace o činnosti této mise a kontakty jsou dostupné na webových stránkách delegace.

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Vztahy s EU upravuje všeobecná Dohoda o spolupráci mezi EU a GCC z roku 1988, jejíž smluvní stranou se po svém vstupu do EU stala i Česká republika. Ta je základem v současné době stále rozjednané Free Trade Agreement (FTA), u které jednání mezi oběma bloky probíhala od vytvoření projektu celní unie států GCC v roce 2003. V roce 2008 země GCC jednání jednostranně ukončily a podle prohlášení svého tehdejšího generálního tajemníka Abdula Rahman al Attiyah se k jednacímu stolu vrátí pouze v případě, že EU podepíše předběžný návrh smlouvy v podobě, která státům GCC vyhovuje. Hlavní překážkou je Saúdská Arábie, která trvá na zachování možnosti uvalit na některé výrobky chemického průmyslu exportní cla (např. v případě nedostatku na místním trhu), což se neslučuje s principem dohody a mohlo by poškodit evropské investice v KSA (exportně orientované smíšené podniky).  Neúspěch jednání znevýhodňuje vývozce z EU oproti těm zemím, které Dohodu s GCC v poslední době buď již podepsaly (Singapur), nebo o ní intenzivně jednají (Japonsko, Jižní Korea, Čína, Indie a Pákistán).

EU je největším obchodním partnerem SAE, podle statistiky EUROSTAT činil vzájemný obchod v roce 2016 celkem 55,5 mld. EUR, z čehož vývoz EU do SAE činil 45,8 mld. EUR a dovoz 9,2 mld. EUR. 

Komoditní struktura vývozu EU do SAE v roce 2016 (zdroj: Eurostat hlavní sekce HS): 29,5% stroje a zařízení, 24,2% dopravní prostředky a zařízení, 8,5% perly, drahé kovy a výrobky z nich, 8,4% produkty chemického průmyslu, 4,3% potraviny.

Komoditní struktura dovozu EU ze SAE v roce 2016 (zdroj: Eurostat hlavní sekce HS): 32 % ropa, 25% perly a drahé kovy, 13,8% kovové polotovary a výrobky (zejména z hliníku), 10,2% stroje a zařízení.

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

Na ministerské konferenci EU – GCC v  Manamě v červenci 2013 se EU snažila vyjednat se zeměmi GCC prodloužení končícího Joint Action Programme (JAP I), který byl zahájen v r. 2010 a skončil v červenci 2013. Delegaci EU se však nepodařilo tento návrh zařadit do programu zasedání. Posun od té doby nenastal.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: