„Společná zóna, společná cesta“ - odstartována

14. 10. 2015

  • Země: Turecko
  • Datum zveřejnění: 13.10.2015

Ilustrační obrázekPoslední vývoj v Indonésii, Turecku a Pákistánu potvrzuje odstartování ambiciózního plánu Číny vytvořit novou „Hedvábní stezku“ spojující gigantickou ekonomickou zónu mezi Asií a Blízkým Východem. Peking údajně získá zakázku na vybudování nového železničního spojení v jihovýchodním asijském regionu a dalších zemích. Čínské investiční fondy značně rostou v oblastech výstavby přístavů, v energetice ale v dalších sektorech.

Indonésie souhlasila s čínskou nabídkou vybudování 140 km dlouhého vysokorychlostního vlakového spojení mezi Jakartou a Bandungem. Přestože zpočátku byla upřednostňována japonská nabídka, Peking získal převahu poté, co indonéská vláda předložila návrh obrovského úvěru, kdy by Indonésie nevyužila k výstavbě projektu své vlastní prostředky.

Čína vnímá celý projekt jako způsob vedoucí k posílení čínsko-indonéských vztahů, kdy čínské vedení by mělo hrát klíčovou roli v celé jejich obchodní a rozvojové strategii projektu „Společná zóna, společná cesta“. Prezident čínské administrativy Xi Jinping postavil tyto mezinárodní zájmy na vrchol své národní politiky.

Zdroj: http://asia.nikkei.com/Politics-Economy/International-Relations/One-Belt-One-Road-initiative-gathers-steam
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Tisknout Vaše hodnocení: