Společnost Fraport Greece převzala do správy 14 řeckých mezinárodních letišť

24. 4. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Společnost Fraport Greece převzala do správy 14 řeckých mezinárodních letišť Lokální odnož německé dopravní společnosti Fraport AG zvítězila v privatizační soutěži a za 1,234 mld. € získala na dobu 40 let správu nad 14 významnými řeckými regionálními mezinárodními letišti např. v Soluni, Chanii, na Korfu, Rhodu, Kefalénii atd.

Historicky největší privatizační projekt v historii Řecka přinese radikální modernizaci všech letišť, která má být zahájena bezprostředně po skončení turistické sezóny. To může být příležitostí pro české firmy.

Dlouhodobý pronájem 14 významných regionálních mezinárodních letišť byl po řadě průtahů uzavřen, když Evropská komise v polovině března 2017 potvrdila smlouvu o pronájmu z prosince 2015 ratifikovanou řeckým parlamentem v květnu 2016. V dubnu 2017 byla letiště formálně předána na 40 let do správy společnosti Fraport Greece, jejímiž vlastníky jsou německá Fraport AG (73,4%) a řecká Kopelouzos Group (26,6%). Částkou 1,234 mld. €, kterou společnost za pronájem jednorázově složila, jde o největší privatizaci v historii země.

Firma Fraport se navíc zavázala k ročnímu poplatku ve výši 22,9 mil. € plus 28,6 % z hrubého ročního zisku a k investicím v hodnotě cca 400 mil. € do modernizace letišť v průběhu příštích 4 let (bližší informace k privatizaci na portálu Řeckého privatizačního fondu).

Fraport přebírá správu nad mezinárodními letišti na pevnině (Soluň, Kavala a Aktio) i na ostrovech (Chania, Kefalénie, Korfu, Kos, Lesbos – letiště Mytiliny, Mykonos, Rhodos, Samos, Santorini, Skiathos a Zakynthos). Jde o atraktivní turistické destinace, které v r. 2016 přivítaly zhruba 25 mil. návštěvníků s předpokladem dalšího nárůstu tohoto počtu. Všichni cestující budou spolu s letenkou do těchto destinací platit i poplatek za modernizaci a rozvoj letiště (řecká zkratka TEAA), jehož výše byla stanovena do 1. 11. 2024 na 12 € a následně na 3 €.

Soluňské letiště, do jehož modernizace budeinvestováno 95 mil. €

Soluňské letiště, do jehož modernizace bude investováno 95 mil. €

První práce menšího rozsahu proběhnou bezprostředně po převzetí letišť a zásadní modernizace bude zahájena po skončení turistické sezóny.

Investiční program Fraportu zahrnuje:

  • výstavbu pěti nových terminálů na letištích v Soluni, na Korfu, Kefalénii, Kosu a Lesbosu;
  • kompletní vnitřní a vnější modernizaci terminálů a rozšíření jejich plochy o 100 tis. m2 (ze 200 na 300 tis. m2);
  • zvýšení počtu stanovišť pro check-in (ze 213 na 297), bezpečnostní kontrolu (ze 44 na 84), vstupních bran (ze 103 na 147) a parkovacích míst pro letouny (za 115 na 150);
  • kompletní modernizaci všech 15 ranvejí;

Přistání na letišti ostrova Korfu

Přistání na letišti ostrova Korfu


Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Athénách (Řecko). Autoři: Milan Fischer, zástupce velvyslance, Jitka Chromcová, asistentka pro obchodní, ekonomickou a politickou agendu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek