Spolupráce s Polskem při výrobě transportérů je příznivým řešením při obnově pozemní techniky

3. 8. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 31.07.2015

ilustrační obrázekČeská Excalibur Army prý nabídla slovenské vládě dva typy obrněných transportérů. Podle slovenského deníku tak chce firma zvrátit plány kabinetu Roberta Fica koupit armádní obrněná vozidla v Polsku. Slovenský ministr obrany Martin Glváč ale řekl, že nabídku ohledně transportérů Slovensko nedostalo.

Česká společnost Excalibur Army podle slovenského listu Denník N nabídla slovenské vládě dodávku dvou typů obrněných transportérů od amerického koncernu General Dynamics. Podle listu tak firma chce zvrátit plány kabinetu premiéra Roberta Fica koupit armádní obrněná vozidla v Polsku.

Slovenský ministr obrany Martin Glváč ale řekl, že nabídku ohledně transportérů Slovensko nedostalo. Slovensko se minulý týden dohodlo na spolupráci při výrobě transportérů s Polskem.

Společnost Excalibur Army zaslala Slovensku nabídku na pásová vozidla Ascod a kolové transportéry Pandur z produkce evropské divize společnosti General Dynamics, kterou Excalibur Army zastupuje. Vozidla Pandur má ve výzbroji i česká armáda.

Mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek listu řekl, že transportéry by se mohly montovat na Slovensku. "Zástupci General Dynamics informovali ministerstvo obrany o možnosti přesunu výroby transportérů na Slovensko. S tím by bylo spojeno vytvoření pracovních míst i významné daňové příjmy pro stát," řekl Čírtek, podle kterého by se na Slovensku vyrábělo až 80 procent hodnoty vozidla.

Excalibur Army se na Slovensku podílí na provozu dvou vojenských opravárenských podniků, které stát v minulosti nabídl k dlouhodobému pronájmu.

Slovensko plánuje bez vypsání veřejné soutěže nakoupit polské transportéry Rosomak Scipio, v první fázi by si mělo objednat 31 těchto vozidel. Hodnota zakázky není známa.

Slovenský premiér Fico během návštěvy Polska minulý týden s polskou premiérkou Ewou Kopaczovou podepsal dohodu o spolupráci obou zemí při výrobě obrněných vozidel Rosomak Scipio a při opravách houfnic Dana, které má ve výzbroji polská armáda a které byly vyrobeny na Slovensku. Bojovou věž na transportéry bude dodávat slovenská firma EVPÚ.

"Musela by to být zázračná nabídka, která by vedla k tomu, abychom přehodnotili náš postoj. Musela by být extrémně výhodná pro Slovensko a pro ozbrojené síly," řekl Glváč.

Ministr už minulý týden řekl, že úřad zvažoval více možností a že spolupráce s Polskem při výrobě transportérů je nejlepším možným řešením při obnově pozemní techniky slovenské armády. Vyjednávání s Polskem bez vypsání tendru Glváč zdůvodnil mimo jiné tím, že konkrétní techniku si vybrali vojáci.

 Zdroj: ihned.cz, ČTK
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: