Spolupráce Technologické agentury ČR s korejskými partnery

4. 12. 2015 | Zdroj: Technologická agentura České republiky (TA ČR)

V souvislosti s návštěvou korejské prezidentky Pak Kun-hje v České republice, došlo dne 1. prosince 2015 k podpisu memorand o spolupráci mezi Technologickou agenturou ČR (TA ČR) a Korea Institute for Advancement of Technology (KIAT) a mezi TA ČR a Korea Institute of Energy Technology Evaluation and Planning (KETEP). Tato memoranda dají rámec pro budoucí spolupráci formou společné podpory bilaterální česko-korejské spolupráce v aplikovaném výzkumu a experimentálním vývoji.

Podpisem memorand navazuje TA ČR na dohodu o spolupráci místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka s jejich korejskými partnery. „O uzavření memoranda s KIAT se TA ČR pokoušela několik let, proto je tento den pro TA ČR jeden z významných milníků v mezinárodní spolupráci,“ uvedla Rut Bízková.

Memoranda o spolupráci podepsali za KIAT pan Jea Hoon Chung, za KETEP pan Hwang Jin Taek a za TA ČR Rut Bízková. „Těšíme se na to, že všechny dohody naplníme konkrétními činy, tedy vyhlášením společné výzvy na projekty a to co nejdříve“, dodala Rut Bízková.

TA ČR jako hlavní poskytovatel účelové podpory aplikovaného výzkumu (zejména technologického), experimentálního vývoje a inovací v ČR realizuje Program DELTA na podporu mezinárodní spolupráce v aplikovaném výzkumu. Roční rozpočet TA ČR pro rok 2015 činí 3,16 mld. Kč, program mezinárodní spolupráce patří mezi malé programy, co do finančního objemu.

V prvních dvou veřejných soutěžích Programu DELTA je poměrně dost projektů zaměřeno na obnovitelné zdroje energie a na zelené technologie a, jak je vidět z možných témat spolupráce s Korejskou republikou, tak budou tyto oblasti důležité i ve 3. veřejné soutěži Programu DELTA. Cílem programu je zvýšení počtu konkrétních výsledků aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje v oblastech, v nichž existuje shoda se zahraničním partnerem. 

KIAT je veřejnou institucí vzniklou v roce 2009 a založenou podle článku 38 zákona Industrial Technology Innovation Promotion Act. KIAT provádí různé činnosti na podpory technologické politiky, a to včetně: střednědobého a dlouhodobého plánování a analýzy výsledků, dále se věnuje budování průmyslové technologické infrastruktury a transferu a komercializaci průmyslových technologií.

KIAT je podřízenou institucí Ministry of Trade, Industry and Energy (MOTIE). Spolupracuje s většinou významných evropských agentur zaměřených podporujících VaVaI (včetně Evropské sítě inovačních agentur TAFTIE) a je zapojen do programu EUREKA. Má několik programů na podporu mezinárodní spolupráce ve VaVaI (především v technologickém VaV). Rozpočet KIAT v roce 2012 činil 940 milionů USD a počet zaměstnanců byl 257.

KETEP je také podřízenou institucí MOTIE. KETEP je národním korejským poskytovatelem podpory pro VaV v oblasti inovativní energetiky s několika programy podpory VaV zaměřenými na různé oblasti energetiky. KETEP je také aktivní v mezinárodní spolupráci ve VaV v oblasti své působnosti. Má více než 130 zaměstnanců a rozpočet v roce 2013 činil 707 milionů USD.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek