Spolupráce v rámci EURES-T Bavorsko – Čechy slaví 10 let

9. 11. 2015 | Zdroj: Úřad práce ČR

Zatímco v květnu 2011, kdy bylo zrušeno přechodné období pro volný pohyb pracovníků, evidovaly bavorské úřady 8 163 Čechů, kteří jim posílali povinné sociální odvody, v říjnu téhož roku jich bylo už 11 074. K 31. prosinci 2014 pak stoupl počet lidí pracujících v této části SRN na 19 161.

A roste i zájem lidí o informace a poradenství v rámci příhraničního partnerství EURES-T Bavorsko-Čechy, které v těchto dnech slaví významné výročí.

Spolupráce Bavorska a ČR začala 29. 10. 2005. V té době se jednalo o vůbec první oficiální partnerství mezi tzv. starým a novým státem EU, které bylo zaměřeno na podporu volného pohybu pracovníků. Jeho existenci stvrdila v dubnu 2006 Evropská komise.

Do česko-bavorského partnerství se aktivně zapojily úřady práce, odborové organizace, univerzity i hospodářské komory z obou zemí. V současné době působí v rámci partnerství devět EURES poradců na obou stranách hranice. Přestože Evropská komise oficiálně uznala partnerství až v roce 2006, spolupráce mezi přeshraničními úřady práce funguje už od roku 1990. Vybudované vztahy aktéři každoročně podporují v rámci setkání v jednotlivých krajských městech.

„Podstatou vzájemné spolupráce je podpora pracovní mobility v regionech sousedících s Bavorskem,“ vysvětluje zakladatelka sítě EURES ČR a v současnosti vedoucí Oddělení zahraniční zaměstnanosti a mezinárodní spolupráce na Generálním ředitelství ÚP ČR Věra Kolmerová a dodává: „EURES poradci poskytují zájemcům mimo jiné informace týkající se poptávky a nabídky na trzích práce obou států, právních aspektů zaměstnávání, životních a pracovních podmínek či vzdělávání a zvyšování kvalifikace.“

Velký úspěch sklízí také přeshraniční burzy pracovních příležitostí, pravidelné poradenské dny a workshopy. Právě tam se uchazeči dozví, jak se správně ucházet o místo u německých zaměstnavatelů nebo co by měl obsahovat životopis či motivační dopis. Díky tomu se daří stále většímu množství lidí najít vhodné pracovní místo v Německu.

EURES-T podporuje řadu partnerských projektů a pomáhá nejen těm, kteří už na trhu práce nějakou dobu působí, ale i těm, kteří teprve dostudovali nebo ještě studují, např. prostřednictvím výměny studentů. Za zmínku stojí i společná poradenská kancelář, kterou otevřely v květnu 2012 Bundesagentur für Arbeit a Krajská pobočka ÚP ČR v Plzni. V pravidelných termínech tam zprostředkovávají němečtí EURES poradci z úřadů práce ve Weidenu, Schwandorfu a Deggendorfu zájemcům práci v Německu a poskytují individuální i skupinové poradenství.

Zájem o tyto služby v příhraničí roste, stejně jako roste zájem o práci v SRN. K 31. 12. 2014 pracovalo v Německu 33 023 občanů ČR, z toho 19 161 v Bavorsku a 3 525 v Sasku. Velkou část z nich tvoří tzv. „pendleři“, tedy ti, kteří za prací do zahraničí dojíždějí.

„Největší šanci na získání dobře placeného místa mají ti zájemci, kteří obstojně ovládají cizí jazyk, případně hned několik. Dalším plusem je pak předchozí praxe,“ upozorňuje EURES poradkyně z Krajské pobočky ÚP ČR v Plzni Lenka Kastnerová. Právě nedostatečná znalost cizího jazyka bývá podle ní největší překážkou přeshraniční mobility. Zároveň ale upozorňuje na fakt, že se značně změnil postoj občanů ČR k dojíždění za prací. „Čeští zájemci projevují čím dál častěji ochotu dojíždět do zaměstnání, a to i v případě větších vzdáleností.“

Největší zájem mají čeští uchazeči o profese v hotelnictví a gastronomii, stavebnictví, úklidových službách, dopravě, zdravotnictví a také o pomocné práce. Němečtí zaměstnavatelé zase nejčastěji hledají kvalifikované odborníky, z oboru zdravotnictví, IT sektoru, strojírenství, hotelnictví a gastronomie, elektroprůmyslu apod.

Další informace jsou k dispozici na webových stránkách o partnerství EURES-T Bavorsko – Čechy. Seznam poradenských dnů a dalších akcí pak na webu EURES.   

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek