Srbská vláda je rozhodnuta pokračovat v započatých reformách

23. 5. 2016 | Zdroj: NewBalkan.com

I přes růst příjmů a posílení ekonomiky stojí před Srbskem velké a těžké úkoly, které souvisí především se strukturálními reformami, propouštěním ve veřejném sektoru a restrukturalizací státních podniků, uvedl včera předseda Vlády Srbska Aleksandar Vučić.

V prohlášení pro Rádio-televizi Srbska (RTS) Vučić po setkání s delegací Mezinárodního měnového fondu (MMF) uvedl, že dochází ke zpoždění v snižování počtu zaměstnanců ve veřejném sektoru a v reformě státních podniků, dobré výsledky jsou dosaženy v růstu ekonomiky a plnění rozpočtu.

Rozpočet je vyvážený, příjmy rostou díky růstu ekonomiky, ale i nadále je nutné snižovat výdaje a rizika, uvedl premiér.

S delegací MMF jednal premiér o tom, co bylo dosud učiněno v realizaci dohody, což je přípravou na novou kontrolu MMF v červnu, po sestavení vlády.

Vučić vyjádřil přesvědčení, že MMF změní odhad hospodářského růstu Srbska pro tento rok z 1,8 na 2,3 procent a dodal, že v následujícím roku je možné očekávat růst od přibližně 4 procent, což by bylo nejvíce v Evropě.

Premiér rovněž uvedl, že s delegací MMF jednal o velkých podnicích - Petrohemiji, RTB Bor, Resavici, ve kterých existují rizika.

Srbsko uzavřelo s obezřetnosti s MMF Stand-By-Arrangement v únoru 2015 ve výši přibližně 1,2 miliard €. Vučić již několikrát uvedl, že srbská vláda nemá v úmyslu využít tyto finanční prostředky.

(Vláda Republiky Srbsko)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek