Srbsko je regionálním lídrem v energetickém sektoru

8. 1. 2016 | Zdroj: NewBalkan.com

Ministr hornictví a energetiky Vlády Srbska Aleksandar Antić uvedl, že převzetí akcií společnosti Crnogorski elektroprenosni sistem a.d. učiní podnik Elektromreža Srbije (EMS) ziskovější společností a Srbsko regionálním lídrem v této oblasti.

Pro novináře Antić uvedl, že všechny energetické přenosové podniky v regionu jsou ziskové společnosti.

Převzetí akcií zvýší profit a význam EMS a ze strategického pohledu se Srbsko stane nejen součástí panevropského koridoru, ale i regionálním lídrem, uvedl ministr.

Vláda Srbska souhlasila s tímto obchodním rozhodnutím EMS s ohledem na skutečnost, že Srbsko potřebuje rozšířit svůj vliv v energetickém sektoru pro tuto část Evropy.

Elektromreža Srbije koupila na Černohorské burze více jak 10 procent akcií společnosti Crnogorski elektroprenosni sistem a.d., jejichž hodnota je více jak 13,9 milionů €.

Koupí tohoto podílu získá EMS místo v představenstvu společnosti Crnogorski elektroprenosni sistem a právo na dividendu.

Antić dále informoval, že během února by měl být zpracován plán reorganizace dolu Resavica a právě probíhají jednání a definování restrukturalizace tohoto podniku.

Situace v Resavici je podle slov ministra velmi složitá a problém doutná celá desetiletí, v současné době probíhá s privatizačním poradcem, vedením podniku a odbory definování plánu restrukturalizace.

Ministr dále uvedl, že cena elektrické energie v Srbsku se od 1.května nezvýší a neexistuje rozhodnutí ani žádný plán pro korekci ceny elektrické energie.

Podle slov ministra jsou energetický systém Srbska a zásobování plynem zcela stabilní a zatím není použit ani jeden kubický metr plynu z Banátského dvora a všechny sklady jsou plné.

(Vláda Republiky Srbsko)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek