Německo: Startupům se v Mnichově daří

11. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Německo: Startupům se v Mnichově daří Startupy se v bavorském hlavním městě cítí lépe než jinde v Německu - 82% mladých firem počítá se zvýšeným obratem v příštím roce, 92% plánuje další investice. V Mnichově se daří hlavně technologickým společnostem - softwarovým vývojářům a tvůrcům mobilních aplikací. Největší hvězdou scény je však autobusový přepravce Flixbus, který své zelené dálkové autobusy provozuje i v Česku.

Startupy a Mnichov

Dle průzkumu poradenské firmy PwC ze srpna 2017 jsou pro startupové firmy v Mnichově ideální podmínky –zakladatelé firem hodnotí pozitivně především vysokou úroveň digitální infrastruktury, konkrétně pokrytí a rychlost širokopásmové internetové sítě. V Mnichově se také jednodušeji než jinde v Německu hledají noví zaměstnanci. Jen 18% mnichovských startupů považuje nedostatek pracovních sil za problém, v celém Německu je to třetina respondentů.

Hospodářská síla regionu a kvalita života nové pracovníky přitahuje, navíc se jich velká většina rekrutuje z mnoha místních vysokoškolských a výzkumných center: Mnichov je kupříkladu sídlem centrál Fraunhoferovy společnosti, Helmholtzova centra a Společnosti Maxe Plancka. 

Jako problematické je naopak hodnoceno bydlení ve městě – nájemné byty v Mnichově jsou jedny z nejdražších v celém Německu a je jich nedostatek. Za deficitní startupy považují také přístup k veřejným financím a kooperačním partnerům z řad etablovaných poradenských firem a investorů – 36 % mnichovských startupů si v této oblasti připadá „odkázáno samo na sebe“ (oproti spolkovému průměru 28 %).

Určitá míra konzervativního přístupu v podnikání a tradice rodinných firem v Bavorsku se promítá i do jinak progresivní a moderní podnikatelské startupové scény. Mnichovské startupy tak dle průzkumu z 90 % financují založení firmy z vlastních či rodinných zdrojů, z 56 % z bankovního úvěru a pouze ze 14 % z veřejných zdrojů (dalšími zdroji jsou ze 12 % Venture Capital, 8 % Crowdfunding, 6 % Business Angels).

Výhled do budoucna je pozitivní – poradenské firmy očekávají nárůst zájmu nejen velkých koncernů, ale i malých a středních podniků o startupy, které tradičním podnikům umožní větší míru agility a inovace a mladým firmám přinese zakázky a finance.

Lokality

Univerzity, město i bavorský stát novým firmám nabízí množství podpůrných programů, oblíbené jsou inkubátory a zakladatelská centra s dotovaným pronájmem kanceláří, např. Garching na severu města (IT), Ottobrunn na jihu (letectví), Martinsried na západě (biotechnologie) či WERK 1 (IT, média) u Východního nádraží přímo ve městě. 

Software a IT

Mezi nejúspěšnější mnichovské startupy posledních let patří vývojáři softwaru jako IDnows programem procesu identifikace a Personio s programem pro personalistiku firem a kreativci nových „lifestylových“ mobilních aplikací jako např. Freeletics či e-gym s aplikacemi pro fitness či TeleClinic s online lékařským poradenstvím. Blízkost průmyslových koncernů využila třeba firma ProGlove s produktem senzorické rukavice, kooperující s Intelem nebo firma Magazino s roboty pro sklady a logistiku, spolupracující se Siemensem.

Flixbus

Hvězdou mezi mnichovskými startupy je autobusový přepravce Flixbus, založený v r. 2013, který po sloučení s berlínským konkurentem MeinFernbus v r. 2015 zcela ovládl německý trh. Dnes nabízí 120 tisíc spojů denně, tisícovku cílů v Německu a v Evropě a dumpingové ceny (Mnichov-Praha od 18 EUR, Mnichov-Berlín od 25 EUR).          

Příležitost pro české startupy?

Některé z programů podpory pro startupy mohou využít nejen německé firmy, ale i firmy z Evropské unie, otevírá se zde tedy i zajímavý prostor pro české startupy. Pro mladé firmy je klíčová i přítomnost mnoha velkých průmyslových koncernů typu Siemens či BMW či poboček IT-gigantů jako je Microsoft, IBM, Intel či SAP a možnost přímé spolupráce a informačního transferu.

V případě zájmu z české strany je Generální konzulát ČR v Mnichově připraven zprostředkovat kontakt s konkrétní firmou či startupovým inkubátorem v Mnichově.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Mnichově (Německo). Autorka: Lydie Holinková.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek