Stát je pro rozvoj kapitálového trhu stále důležitý, řekl šéf varšavské burzy

30. 6. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 29.06.2015

ilustrační obrázekPolská burza je po moskevské největší ve východní Evropě. Tamní kapitálový trh se nově musí vypořádat s dopady zrušené penzijní reformy, která oslabila poptávku ze strany penzijních fondů. Změna vlády v Polsku po volbách může přinést opatření, která by poškodila finanční sektor.

Polsko má nejaktivnější akciový trh ve střední Evropě a podle organizátorů pátého ročníku mezinárodní konference Warsaw Capital Market Summit, který dnes ve Varšavě probíhá, je jeho rozvoj základem pro hospodářský růst. Díky trhu se tak domácí a zahraniční firmy dostávají ke kapitálu na rozvoj svého podnikání. Zároveň se tak vytvářejí nové příležitosti pro zhodnocení investic, například pro penzijní systém. Polská ekonomika loni vzrostla o 3 procenta, nejrychleji ze všech zemí Evropské unie.

Varšavská burza je tržní kapitalizací svých firem šestkrát větší než burza v Praze. Za loňský rok se na jejím parketu zrealizovaly akciové obchody za 49,3 miliardy eur, což je téměř devětkrát více než na české burze. Větší burzu mají ve východní Evropě už jen v Moskvě a Istanbulu.

"Fungující kapitálový trh je jedním z nejdůležitějších elementů transformace naší ekonomiky a vůbec transformace Polska jako země," řekl na setkání s novináři před slavnostním zahájením summitu Pawel Tamborski, generální ředitel varšavské burzy. Burza je spolu s ministerstvem financí jedním z organizátorů konference. "Pro podporu kapitálového trhu je ale v našem regionu stále velmi důležitý stát," řekl Tamborski.

Za úspěchem varšavské burzy stojí do jisté míry ochota státu využívat akciový trh k prodeji podílů ve státních firmách. To podle představitelů burzy vytváří prostředí, které zajímá domácí i zahraniční investory a mezinárodní fondy.

To, že státem kontrolované nebo vládou částečně vlastněné firmy mají i ostatní akcionáře a obchodují se na burze, podle Tamborského nejen přispívá státnímu rozpočtu, ale také to zlepšuje transparentnost a úroveň řízení těchto podniků.

Varšava se tak v minulosti stala hlavním akciovým trhem i pro řadu společností, které jsou původně z jiných částí východní Evropy. Krom 12 firem z Ukrajiny a šesti z Pobaltí je zde obchodováno i několik firem z Česka včetně Kofoly.  

"Díky fungujícímu kapitálovému trhu, máme k dispozici peníze od globálních, regionálních a samozřejmě i lokálních investorů," řekl Grzegorz Zawada, viceprezident varšavské burzy. "Jako vedení burzy bychom chtěli, aby část těchto peněz byla k dispozici i firmám mimo Polsko. Aby se příběh úspěchu Polska přetavil v úspěšný příběh celého regionu."

Problémy kvůli novým pravidlům pro penzijní fondy

Tamborského a Zawadova mise se ale stala těžší loňský rok, kdy vláda zrušila reformu penzijního systému, která v minulosti zavedla takzvaný druhý pilíř spoření na penzi. Před loňskými změnami byl penzijní systém podporou pro tamní kapitálový trh. Od loňského roku ale pro polské penzijní fondy, které předtím byly největším investorem na burze, platí nová pravidla. Součástí změn je například zavedení minimálních limitů pro akcie v portfoliích fondů a větší možnosti investování do zahraničních aktiv.

Podle Tamborského ale změny nebudou mít na polský kapitálový trh tak negativní dopad, jak se původně očekávalo. "Penzijní fondy budou jiné, ale budou stále důležitou součástí polského trhu," řekl Tamborski. "Dobrá zpráva je, že víme, jaký je výsledek těchto změn, a to je dobré zejména pro kapitálové trhy, které prostě nemají otazníky v oblibě." Podle ředitele burzy budou mít polské penzijní fondy i nadále přebytek peněz, pro které budou hledat investiční příležitosti i na místním trhu. Aktivitě na burze také pomůže, že budou fondy aktivnější při obměně svého portfolia.

Šestý ročník Warsaw Capital Market Summitu se letos zaměřuje na čtyři hlavní témata. Prvním je potenciál střední a východní Evropy pro investory a strategie, které investory do regionu mohou přilákat. Druhým tématem je privatizace, která v Polsku nebo v zemích, jako je například Slovinsko, ještě zdaleka nekončí. Třetí blok se zabývá trhem s nemovitostmi jako příležitostí pro východoevropské burzy. Čtvrtým tématem konference je role a význam trhu s dluhopisy pro region.  

Letošní konference, které se v budově varšavské burzy účastní 600 hostů, dává pocítit, jak důležitý kapitálový trh pro Poláky je. Mezi hlavními řečníky je i nově jmenovaný ministr financí Andrzej Czerwinski. Ten řekl, že byť je ve funkci možná jen na 4 měsíce do parlamentních voleb, bude svými kroky podporovat rozvoj burzovního trhu.

"Já a ostatní moji kolegové ve vládě máme velký zájem rozvíjet stabilní prostředí pro investování," řekl Czerwinski v jednom ze svých prvních veřejných vystoupeních po jmenování. "Potřebujeme kapitálový trh k tomu abychom byli bohatší a aby lidé měli možnost se podílet na distribuci tohoto bohatství."  

Představitelé burzy jsou v oficiálních projevech i v rozhovorech s novináři optimističtí, co se týče dalších plánů. Strategie přijatá loni chce, aby se zdejší akciový parket stal trhem první volby pro firmy nejen z Polska,ale i z regionu, pakliže se rozhodnou pro financování pomocí úpisu akcií.  Podle Tamborského například burza letos může udržet tempo přírůstků nových emisí, kterých loni bylo celkem 28. Zároveň ale budoucnost přináší nové nejistoty. Na říjen se v Polsku plánují parlamentní volby a průzkumy ukazují na vítězství levicové strany Právo a spravedlnost.

Výměna vládních stran, která by tak v Polsku po osmi letech nastala, by mohla podle analytiků přinést například zvláštní zdanění bank nebo nucenou konverzi hypoték zahraničních měn do zlotých. To by zasáhlo finanční sektor, který má v současnosti v klíčovém akciovém indexu téměř poloviční zastoupení. Budoucnost tedy asi přinese pro akciový trh Polska další výzvy.

 

  • Polská burza je po moskevské největší ve východní Evropě.
  • Tamní kapitálový trh se nově musí vypořádat s dopady zrušené penzijní reformy, která oslabila poptávku ze strany penzijních fondů.
  • Změna vlády v Polsku po volbách může přinést opatření, která by poškodila finanční sektor.

Zdroj: Hospodářské Noviny iHNed
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: