Stát neplatí za studenty zdravotní pojištění věčně. Pozor na věk

10. 8. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Se vstupem do světa dospělých čeká na absolventy středních, vyšších odborných či vysokých škol řada otázek, na něž musejí rychle najít odpověď. Jednou z nejdůležitějších po ukončení školy je, jak dlouho za ně ještě stát bude platit zdravotní pojištění.

devceZa žáky a studenty, kteří studují střední, vyšší odbornou nebo vysokou školu, platí stát zdravotní pojištění do jejich šestadvaceti let.

Zdravotní pojištění nemusejí platit ani účastníci jednoletých pomaturitních studií akreditovaných ministerstvem školství, kteří se ke studiu přihlásí do konce roku, v němž maturovali. Bez obav mohou zůstat také absolventi, kteří ve studiu pokračují. To se týká nejen maturantů, kteří hned po složení zkoušky z dospělosti pokračují na vysokou nebo vyšší odbornou školu, ale také absolventů bakalářských oborů, kteří byli přijati k navazujícímu studiu. Všem totiž i během prázdnin zůstává statut studenta.

Doba hájení po omezenou dobu

Jiná je však situace u absolventů, jež další studium nečeká. Ti mohou počítat pouze s omezenou dobou „hájení“, jejíž délka se liší podle toho, jakou školu ukončili. „Za studenty, kteří odmaturovali nebo úspěšně ukončili vyšší odbornou školu, platí stát zdravotní pojištění až do konce srpna. To platí i pro ty, kteří budou dělat opravnou maturitu v září. Za absolventa vysoké školy pak stát platí pojistné ještě měsíc po ukončení studia, popisuje obchodní ředitel Slavia pojišťovny Jan Vlček.

A co až prázdniny skončí? Nejjednodušší je ihned nastoupit do zaměstnání. V takovém případě starost o placení zdravotního pojištění odpadá, zaplatí je za vás totiž zaměstnavatel.

Druhou možností je začít podnikat. To s sebouovšem  nese povinnost platit si zálohy na zdravotní pojištění sám. Minimální měsíční záloha pro podnikatele je v letošním roce 1 823 korun a každý rok se mírně zvyšuje.

Další variantou pro čerstvého absolventa bez práce je pak přihlásit se do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce. S podporou v nezaměstnanosti nepočítejte, ale dokud budete v evidenci, bude za vás zdravotní pojištění platit stát. „Kdo si nenajde práci, nezačne podnikat ani se nepřihlásí do evidence úřadu práce, musí se do osmi dnů nahlásit zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a začít si zdravotní pojištění v minimální výši platit sám. V roce 2016 se jedná o 1 337 korun,“ doplňuje Jan Vlček.

Totéž platí i pro mladého člověkla, který studium ukončí předčasně. Ode dne, ke kterému oficiálně končí studium – je jedno, jestli je ukončil sám, nebo byl vyloučen – se musí do osmi dnů nahlásit zdravotní pojišťovně a začít platit zálohy na zdravotní pojištění. Případně může samozřejmě nastoupit do zaměstnání, začít podnikat nebo se registrovat na úřadu práce.

A co sociální pojištění?

Vedle zdravotního pojištění čeká na absolventy škol ještě jeden nepříjemný moment, tedy placení sociálního pojištění. To se skládá ze tří složek – důchodového anemocenského pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Dobrá zpráva je, že ten, kdo nepracuje, nemusí sociální pojištění platit vůbec. Za zaměstnance je pak odvádí zaměstnavatel, podnikatel si je stejně jako zdravotní pojištění musí hradit sám.

Absolventům v tomto směru poradí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). „ČSSZ připravila leták Sociální zabezpečení – informace pro studenty (154 kB). V deseti bodech v něm shrnuje základní informace pro studenty o nemocenském pojištění a důchodech, právech a povinnostech v oblasti sociálního zabezpečení a nárocích na dávky,“ přiblížila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Leták nejen studentům, ale i jejich rodičům odpoví na otázky typu: „Jaké mám povinnosti, když při studiu pracuji nebo podnikám?“, „Mám ohlásit správě sociálního zabezpečení, že odjíždím na stáž do zahraničí?“, „Jsem po vážném úrazu, mohu i jako studující dostávat nemocenskou nebo invalidní důchod?“ nebo „Během studia jsem porodila, budu mít nárok na mateřskou?“.

Redakčně upravená tisková zpráva Slavia pojišťovny

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek