Státní rozpočet v přebytku 81 miliard. Ten je nejvyšší v historii ČR

1. 9. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Šance, že skončí státní rozpočet na konci roku 2016 v kladných číslech, výrazně narostla. K 31. srpnu totiž dosáhl přebytek hospodaření 81,2 miliardy korun, což je nejvíce od roku 1993. Přispěly k tomu ekonomický růst, zlepšený výběr daní, ale i nižší výdaje státu.

Celkové příjmy státního rozpočtu za dvě třetiny letošního roku dosáhly 859,3 miliardy korun, výdaje se vyšplhaly na 778,1 miliard. Přebytek ve výši 81,2 mld. je oproti stejnému období minulého roku zhruba o 62 miliard vyšší.

Podle ministerstva financí narostly především daňové příjmy, a to o 7,2 procenta. Babišův rezort to kromě pokračujícího ekonomického růstu přičítá i efektivnějšímu výběru daní. Vykázaný přebytek rozpočtu představuje, stejně jako za období leden až červenec 2016, nejlepší výsledek hospodaření státu od roku 1993.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek v té souvislosti připouští, že státní rozpočet (SR) 2016, který byl nastaven na poměrně vysoký deficit 70 miliard, skončí poprvé od roku 1995 v přebytku, vládu za to ale nechválí.

„Přebytek SR na konci srpna zlomil další rekord. Aby se finance státu dostaly na konci roku k původně plánovanému schodku, musel by stát ve zbývajících čtyřech měsících roku utratit o 150 miliard korun víc, než kolik vybere na daních a dostane z pokladny EU, což se téměř jistě nestane," říká Sobíšek.

Příjmy státu stabilně rostou, jenže zároveň klesají výdaje, což není podle analytika dobrá zpráva. „Rozšíření přebytku během srpna není výsledkem velkého výběru daní v důsledku dobré ekonomické situace či opatření státu proti daňovým podvodům. Rozšíření mají na svědomí ve srovnatelné míře dva faktory, a to příliv dalších peněz z EU a další výpadek investiční činnosti státu. Kapitálové výdaje jsou po uplynutí dvou třetin letošního roku o 30 miliard korun nižší, než byly loni. Pokud zůstane státní kasa v přebytku i na konci roku, půjde o nechtěný přebytek, vyvolaný neschopností státní administrativy realizovat infrastrukturní stavby. Důsledkem by byla fiskální restrikce, která zbytečně škrtí některé segmenty ekonomiky, zejména stavebnictví,“ tvrdí expert.

Ministr financí Andrej Babiš naopak spatřuje za optimistickými čísly především aktivity vlády a finanční správy: „Na historických rekordech jsou inkaso DPH, daň z příjmu i spotřební daně. Vzhledem k pozvolnějšímu růstu ekonomiky už nemůže být pochyb, že za rostoucím výběrem všech daní stojí na prvním místě lépe fungující finanční správa," uvedl Babiš.

Jaká jsou reálná čísla?

Nárůst celkových příjmů státní kasy o 43 miliard korun ovlivnily daňové příjmy, které vykázaly meziroční zvýšení o 25 miliard (o více než 6,5 procenta). Zlepšil se také výběr pojistného na sociální zabezpečení, na kterém vybral stát o 15,3 miliardy korun více než ve stejném období loni. Příjmy z EU narostly oproti roku 2015 o 3,1 mld. Kč.

Také inkaso DPH ve výši 153,5 miliard bylo meziročně vyšší, i když nijak výrazně. Relativně malý nárůst pouze o dvě miliardy korun byl podle ministerstva financí negativně ovlivněn změnou rozpočtového určení daní platného od 1. ledna. 2016, kdy došlo k navýšení podílu krajů na celkovém výnosu DPH ze 7,86 % na 8,92 %.

Více se vybere také na spotřebních daních (meziroční nárůst o 6,3 mld. korun). Do státní kasy přispěli více než v roce 2015 rovněž podnikatelé, kteří odvádějí daň z příjmu fyzických osob, a firmy, které platí daň z příjmu osob právníckých. .

Na nedaňových a kapitálových příjmech a přijatých transferech ve výši 173,4 miliard (meziroční růst o 2,7 mld. Kč) se nejvíce podílely příjmy z EU. Ty dosáhly 141,5 miliardy a byly proti stejnému období roku 2015 vyšší asi o dvě procenta. Plnění nedaňových příjmů v průběhu srpna pozitivně ovlivnily také mimořádné příjmy ČTÚ z výnosu aukce za neprodané kmitočty z roku 2013 (2,6 mld. Kč).

       graf-SR

Ministerstvo nicméně připouští, že klesají kapitálové výdaje státu: „Na celkový meziroční pokles působily zejména nižší kapitálové výdaje, a to o 30,6 miliardy Kč," uvádí MF v tiskové zprávě. Celkové výdaje státu byly zhruba o 19 miliard korun nižší než ve stejném období loňského roku.

„Vykázaná skutečnost obsahuje i čerpání tzv. nároků z nespotřebovaných výdajů minulých let ve výši 52,9 miliardy (na konci srpna 2015 to bylo 61,3 miliardy), které z velké části souvisejí s financováním společných programů EU a ČR," doplnilo ještě ministerstvo financí.

(jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek