Stavební firmy čekají žně, stát vypsal rekordní počet zakázek

11. 8. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Stavební firmy čekají žně, stát vypsal rekordní počet zakázek Podle firem z oboru však není rozhodující pouze množství, ale také kvalita vypsaných tendrů. Ta bývá často velmi špatná, protože zakázky zadávají úředníci, kteří nemají ve stavebnictví potřebnou kvalifikaci.

Rekordní objem státních zakázek vypsaly v průběhu června tuzemské instituce a organizace. Zakázky za 61,6 miliard korun potěšily především tuzemské stavbaře, pro které jsou právě tendry veřejných institucí největším pomocníkem pro překonání krize minulých let.

Objem výrazně ovlivnily tři velké zakázky společnosti ČEPRO za celkem 37,2 miliardy korun. Z údajů analytické společnosti CEEC Research vyplývá, že celkem bylo v červnu vypsáno 795 soutěží na stavební práce. Červnová čísla alespoň trochu napravují statistiky prvního pololetí, během kterého celkový počet vypsaných výběrových řízení na státní zakázky poklesl oproti stejnému období loňského roku o 2,7 procenta. V prvním pololetí připravili veřejní investoři zakázky za celkem 159 miliard korun.

Zakázek je méně

„V porovnání se stejným obdobím loňského roku klesl také počet oznámených zakázek, a to o 4,4 procenta, na 1141 zakázek,“ vysvětluje ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Třetina zakázek vznikla v regionálních úřadech jako jsou kraje, města, obce, regionální úřady, správy komunikací a podobně. Zbytek oznámení o zakázce vypsaly státní subjekty, mezi něž patří ministerstva a ostatní celostátní úřady, nebo státní podniky, jako jsou Česká pošta, Diamo, Lesy České republiky a podobně. „Investice státu jsou důležité pro nastartování kladného přístupu lidí k utrácení. Pokud by trend propadů i nadále pokračoval, mohlo by to uškodit i firmám, které jsou na veřejných zakázkách nezávislé,“ říká ředitel developerské společnosti O.M.C.Invest Mário Červenka.

Podle stavebních firem veřejný sektor podceňuje a nedostatečně financuje některé oblasti. „Jako velký problém vnímám nedostatečnou informovanost veřejnosti a podporu státu v oblasti výměny stávajících výtahů, které jsou v mnoha domech nevyhovující, ne-li nebezpečné,“ komentuje současný stav Vladimír Steiner, provozní ředitel společnosti Schindler CZ.

Stavbyvedoucí chybí, úřadům to nevadí

Stavebním firmám nevadí pouze pokles státních zakázek za první pololetí, ale také způsob, jakým jsou vypisované. Podle stavařů jsou často zadávány nekvalifikovanými osobami, mnohdy bez ohledu na podstatné technické záležitosti. Z toho vyplývá minimální kvalita a trvanlivost staveb, k čemuž přispívají i vadné projektové dokumentace zpracované neerudovanými osobami.

A to není jediný nedostatek. Ve stavebnictví podle firem existuje značné množství předpisů, které nejsou koordinovány a vyplývají z nich roztříštěné požadavky na firmy. Stavební úřady nectí zákony a konají často v rozporu zejména se stavebním zákonem. „Výsledkem toho je například skutečnost, že většina staveb není vedena stavbyvedoucími, a i když je úřadům toto oznámeno, stavbyvedoucí nekonají,“ upozorňuje autorizovaný inženýr pro pozemní stavby a zkoušení a diagnostiku staveb Ladislav Bukovský.

Jeho výhrady potvrzují i výsledky průzkumu mezi stavebními firmami, který provedl odborný magazín Skypaper. Stavební firmy považují za největší brzdu rozvoje oboru nekoncepční legislativu, což potvrzuje 35,8 % z nich. Následuje nepřipravenost staveb (18,7 %), nedostatek kvalifikovaných pracovníků (17,9 %) a slabá koruna (15,4 %). Nejmenším problémem je podle nich korupce (12,2 %).

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek