Stavební povolení v Srbsku lze získat za 7 dní

27. 5. 2016

  • Země: Srbsko
  • Datum zveřejnění: 26.05.2016

Místopředsedkyně srbské vlády a ministryně stavebnictví, dopravy a infrastruktury Zorana Mihajlović uvedla, že v současné době se v Srbsku vydávají elektronická stavební povolení v průměru za 7 dní. Elektronická stavební povolení začala být v Srbsku vydávána od počátku tohoto roku. Od počátku letošního roku bylo v Srbsku vydáno o 30 % více stavebních povolení, než ve stejném období loňského roku.

V roce 2015 trvalo vydání stavebního povolení průměrně 28 dní. Ukazuje se, že vydávání elektronických stavebních povolení má přímý vliv na růst stavebnictví i hrubého domácího produktu.

ilustrační obrázekMinistryně Mihajlović dále zdůraznila, že dříve bylo vydávání stavebních povolení často spojeno s korupcí, která nyní neexistuje, protože již není nutné absolvovat složitou administrativní proceduru na několika úřadech a každý, kdo předá potřebnou dokumentaci, může stavební povolení získat.

Z. Mihajlović připomněla, že první věc, na kterou se každý investor zeptá je - jak může získat stavební povolení. Před dvěma lety bylo třeba na získání stavebního povolení 240 dní a v některých případech se na povolení čekalo až 7 let. „Mnoho lidí si myslelo, že je nemožné provést reformu, ale je vidět, že když existuje vláda, která přesně ví, kam směřuje, je to možné“ řekla Z. Mihajlović.

Ministryně Mihajlović zároveň vyjádřila naději, že Světová banka v následujícím vydání zprávy Doing Business zařadí Srbsko v problematice vydávání stavebních povolení mezi 50 nejlepších zemí. „Před dvěma lety bylo Srbsko mezi posledními zeměmi na 136. místě. Nyní chceme, aby se Srbsko v letošním roce dostalo v celkovém pořadí mezi top 40 zemí a příštím roce bylo v top 20, uvedla Z. Mihajlović.

Zdroj: Tanjug
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bělehradu.

Tisknout Vaše hodnocení: