Stavebnictví se daří. Ztrácí pověst popelky ekonomiky, říká analytik

7. 6. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

České hospodářství nabírá dech a roste rychleji, než se předpokládalo. Oproti minulým létům se letos o jeho posilování zasloužilo i stavebnictví. Již druhý měsíc v řadě vykazuje stavební produkce meziroční přírůstky.

Oproti březnu narostla stavební produkce o 1,6 procenta. Meziročně se zvýšila dokonce o 9,6 procenta (po očištění o vliv pracovních dnů).

V Česku se více staví, na druhou stranu mírně klesl počet pracovníků ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci. Zároveň jim byly meziročně o necelých pět procent navýšeny mzdy.

„Dubnové zvýšení stavební produkce je o to cennější, že měl tento měsíc letos o tři pracovní dny méně proti loňsku, což produkci obvykle snižuje. Očištěný meziroční údaj je nejsilnější od července 2015, kdy vrcholily snahy utratit co nejvíce prostředků z minulého rozpočtového období EU fondů,“ říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Budování infrastruktury pokulhává

Podle Sobíška má ovšem současné oživení jiný charakter než před dvěma lety. Táhne ho výhradně výstavba budov, zatímco budování infrastruktury stagnuje. Vývoj stavebních zakázek naznačuje, že minimálně u budov se pozitivní bilance letos udrží.

Na jaře přibylo zakázek na výstavbu bytů – ve srovnání s loňskem asi o čtvrtinu a také zakázek na nerezidenční výstavbu (nárůst téměř o polovinu).

„Zakázky na ostatní stavby, které zahrnují zejména infrastrukturu, ve stejném období meziročně klesly o čtvrtinu. Přitom právě na oživení u infrastruktury spoléhají letošní makroekonomické predikce pro Česko. Přesto stavebnictví letos může ztratit pověst „popelky“ české ekonomiky – tedy jediného odvětví, jemuž se nedaří,“ dodává Sobíšek.

Celkem vydaly stavební úřady v dubnu o 6,5 % stavebních povolení méně než loni. Dokončeno bylo o 36,6 % bytů více než ve stejném období roku 2016. Počet dokončených bytů v rodinných domech narostl o 9,7 %, v bytových domech dokonce o 119 %.

Stydět se nemusí ani průmysl

Průmysl v dubnu meziročně mírně poklesl, podle analytiků však není důvod k obavám. Jediným viníkem byl totiž o tři pracovní dny kratší duben. Po očištění o kalendářní vlivy se průmyslová produkce oproti dubnu 2016 zvýšila o 5,9 %. A byla také o necelé procento vyšší než v březnu.

K poněkud rozpačitému výsledku paradoxně nejvíc přispěla výroba automobilů, která je jinak hlavním tahounem průmyslové produkce. Snížila se o 4,8 procenta.

„Domácímu průmyslu jako celku se bude v nadcházejících měsících dařit. Průmyslové podniky budou těžit jak z ekonomického růstu v eurozóně, tak i v České republice. Pokračující růst průmyslové produkce naznačují i předstihové ukazatele typu PMI. Solidně vyznívají i nové průmyslové zakázky,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Největší neznámou je aktuálně vývoj zahraniční poptávky po nových automobilech. V eurozóně zájem o české automobily stále trvá, avšak evropský trh začíná být  nasycen, což se může výrazněji projevit v roce 2018.
(jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek