Strategická dohoda o spolupráci mezi českým špičkovým výrobcem radarů a švédskou zbrojařskou firmou

26. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Strategická dohoda o spolupráci mezi českým špičkovým výrobcem radarů a švédskou zbrojařskou firmou Český výrobce pasivních radiolokačních systémů ERA a.s. podepsal dohodu o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje radiolokačních technologií pro protivzdušnou obranu se švédskou zbrojařskou společností SAAB AB.

Jedná se o konkrétní završení strategických rozhovorů firmy ERA, která spadá od roku 2011 pod skupinu Omnipol a má zájem o brzký vstup na švédský obranný trh v souvislosti s aktuálním cílem švédské vlády posilovat obranyschopnost země.

K rozvoji bilaterální spolupráce mezi jednotlivými českými a švédskými firmami v oblasti obranného průmyslu by měl velkou měrou přispět i dlouhodobý pronájem švédských nadzvukových letounů Jas-39 Gripen. Pozitivní zkušenosti z dlouhodobé spolupráce s českými partnery, zejména v případě využití zkušeností českých pilotů, jsou pro švédskou stranu ceněným přínosem.

Pardubická firma ERA patří se svými výrobky v oblasti pasivní radiolokace ke světové špičce a její vojenská produkce se užívá v řadě evropských i asijských zemí, navíc byla vybrána jako technologie pro podporu komplexního systému protivzdušné obrany NATO. Rovněž ve Skandinávii získala ERA objednávky na dodání civilní verze systému pro letiště a zajištění leteckého provozu.

Pro švédského partnera, který se zaměřuje v první řadě na aktivní radiolokační zařízení, znamená podpis strategické dohody o spolupráci s českým špičkovým výrobcem možnost podílet se na výzkumu a vývoji v oboru, kde není na takové úrovni. SAAB se zaměřuje doposud zejména na oblast aktivních radiolokačních technologií, připouští však, že pasivní systémy mají velký potenciál rozvoje a jsou důležitým činitelem doplňujícím současné existující aktivní systémy.

Dne 18. května 2016 byl v domovském sídle společnosti SAAB v Linköpingu za účasti velvyslance ČR Jiřího Šitlera představen nový model nadzvukového letounu Jas-39E Gripen. Slavnostnímu představení „roll-out“ nového modelu pod názvem „Gripen Evolution“ byl přítomen švédský ministr obrany Peter Hultqvist, předseda představenstva SAAB Marcus Wallenberg a CEO Håkan Buskhe.

Česká účast zahrnovala rovněž velitele vzdušných sil Armády ČR brigádního generála Libora Štefánika, přidělence obrany ČR ve Švédsku plukovníka Milana Váňu a velitele 21. základny taktického letectva v Čáslavi plukovníka Petra Hromka. Velitel vzdušných sil brigádní generál L. Štefánik předal při této příležitosti M. Wallenbergovi servis vyrobený českou firmou MOSER ze série Prezident s motivy Gripenů. Akce se účastnila také početná delegace vojenského letectva Brazílie a další zahraniční hosté.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Stockholmu (Švédsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek